Energiamärgised

Kõrged energiahinnad sunnivad üle vaatama oma tarbimisharjumused. Samas tasub üle vaadata ka oma majapidamises kasutatavad kodumasinad, jälgida kui palju külmik, pesumasin vms kodutehnika energiat tarbib ning võimalusel mõni väga vana seade ümber vahetada ökonoomsema vastu.

Alates 2021. aasta märtsist on kasutusel uued energiamärgistuse klassid. Kui varem kasutati kõige energiatõhusamate toodete kirjeldamiseks A+, A++ või isegi A+++, siis uuel skaalal on klassid A kuni G. 

Energiatõhususe klass A määratakse kõige energiatõhusamale seadmele, mida mõnes tooterühmas veel ei pruugi ollagi. Ka täna võib veel kauplustes mõnedel vanematel tootemudelitel olla kirjas vana märgistus. Kindlasti tasuks enne ostu planeerimist müüjalt see üle küsida.

Lisaks on kõikidel uutel energiamärgistel QR kood, mis on ühendatud Euroopa energiamärgise toodete andmebaasiga EPREL https://ec.europa.eu/…/energy-label-and…/product-database_en. QR koodilt on võimalik saada toote kohta täiendavat infot, näiteks toote mõõtmete, eriomaduste või testimistulemuste kohta.  

Uue märgise kujundus on selge ja informatiivne. Näiteks pesumasinatel on lisatud märgisele ka veekulu liitrites pesutsükli kohta, tsükli kestvus ja energiatarve. 

Kasutusele on võetud ka mürataseme klassifikatsioon, kõige vaiksemad seadmed on tasemel A ja kõige mürarikkamad tasemel D (A < 30dB(A); 30dB(A) ≤ B < 36 dB(A); 36dB(A) ≤ C < 42 dB(A); D ≥ 42 dB(A).

Esialgu kasutatakse klass A kuni G klassifitseerimissüsteemi järgmiste tooterühmade puhul:
Jahutus ja külmutusseadmed
Nõudepesumasinad
Pesumasinad ja -kuivatid
Televiisorid
Lambipirnid ja lambid 
Energiamärgis 2
Energiamärgis 1