Milline elektripakett sobib sinu kodule?

Viimased elektriarved on teinud murelikuks suure osa tarbijaid. Energiaarved on teemaks igas seltskonnas ja ka koduses ringis. Pole kohta, kus see jutuks ei tule. Järgnevalt püüame anda kõigile koduomanikele lühikese juhise, kuidas oma energiahindu revideerida ja mida ette võtta, et järgmised arved oleksid juba natukene mõistlikumad. 

Millal on soodsaim aeg elektrit tarbida, kui mul on börsihinnaga pakett?

Et tarbijatel oleks lihtsam oma tarbimist ajatada ja teada saada, millal on soodsaim aeg elektrit tarbida tegime Elektrihind.ee Tarbimissoovitaja. See aitab sul elektrikuludes säästa. 
Vaata aadressilt Elektrihind.ee/borsihind.

Kuidas vahetada elektrimüüjat?

1. Parema elektrihinna pakkumise saamiseks leia viimane elektriarve või elektrimüüja poolt tehtud viimane hinnapakkumine. 
Elektriarve peal näed sa järgmist infot:
• Millist elektripaketti sa kasutad – sinu elektripaketi nimi on arvel tavaliselt kirjas. Tea, et näiteks muutuv tähendab börsipaketti ja kindel fikseeritud paketti.
• Mis on sinu tarbimine ühes kuus kokku – mitu kWh/kuus sa elektrit tarbid.
• Kas sul on kahe- või ühetariifne mõõtmispunkt – kui sul on arve peal eraldi välja toodud nii päevane kui öine elektritarbimine, siis sul on kahetariifne arvestus. 
• Milline tariif sulle hetkel kehtib – kui sul on fikseeritud hinnaga elektripakett, siis olenevalt sellest, kas sul on ühe- või kahetariifne arvestus, on arvel välja toodud kehtivad tariifid, vastavalt siis üks tariif kui on ühetariifne ja kaks tariifi, kui on öine ja päevane eraldi tariifidega.  Näiteks ühetariifsel 0,17 senti/kWh, arvesta et müüjal on see enamasti ilma km-ta, Elektrihind.ee lehel on ühikuhind aga käibemaksuga. 
• Kui ostad elektrit oma võrguteenuse pakkuja käest, siis näed ka elektriaktsiisi ja taastuvenergia tasu – need sõltuvad tarbitud elektrikogusest ja neid võib käsitleda riiklike maksudena, mida sina ise mõjutada ei saa.
• Kuutasu – nt 1.80 eurot kuus, osadel müüjatel see on, teistel puudub sootuks.  

2. Leia enda aastatarbimine. Külasta ise või palu kellegi abi ja logi sisse ühte alumistest:
• Enamus tarbijaid on Elektrilevi.ee võrgupiirkonnas – logi sisse iseteenindusse, vali roll, kas oled seal eraisikuna või juriidilise isiku esindajana, vali Tarbimisajalugu - Tarbimiskoha aadress – perioodiks Aasta – eelmine täisaasta (2021) – Tarbimine aastas all näed oma aastast tarbimist: päev, öö ja kokku kWh. 

Vaata siit mida tähele panna Elektrilevi iseteeninduses: Elektrilevi iseteenindus

• Võid külastada ka Elering.ee, kus on kõigi tarbijate tarbimisandmed – logi sisse iseteenindusse ja vali keda portaalis esindada – esindan ennast / esindan juriidilist isikut, „Energia mõõteandmed“, vali „Mõõtepunkt“ ning Ajaperioodi valikust“ vahemik terve eelmine aasta. Kui valid eelmise täisaasta, saad teada oma aastase elektri- ja gaasitarbimise. 

Vaata siit mida tähele panna Eleringi iseteeninduses: Eleringi iseteenindus

3. Mine Elektrihind.ee lehe võrdluskeskkonda ja sisesta oma aastase elektritarbimise andmed. 
• Parima tulemuse saad, kui vaatad oma viimast elektriarvet või sulle tehtud elektripakkumist ja sisestad:  tariifid (nt fikseeritud paketi puhul 15 senti/kWh), börsipaketid puhul marginaal (nt 0,2 senti/kWh) ning võrdled pakutavaid elektripakette. 
• Võrdle börsipakette omavahel ja fikseeritud pakette omavahel ja arvesta, et Elektrihind.ee-s näidatakse hetkel sõlmitavate pakettide hindu, mis hakkavad kehtima tulevikus ja sinu elektriarve peal on eelmiste perioodide hinnad. 

Vaata siit elektrihind.ee võrdluskeskkonda: Elektrihind.ee võrdluskeskkond

Nüüd tekib sul küsimus: Kas mul tasub elektripaketti vahetada? 
  • Kui oled  üldteenusel olev tarbija ehk see, kes ei ole elektrilepingut sõlminud, siis oled ühe kallima elektripaketi tarbija. See pakett on sisuliselt börsipakett, aga ligi 7 korda suurema marginaaliga. Sa ei pruugi ise teadagi, et kui sõlmiksid börsipaketi lepingu säästaksid sa ligi 10% elektriarvest. Lühidalt öeldes on sul võimalus valida, kas sõlmid fikseeritud hinnaga lepingu või börsipaketi ja suure tõenäosusega võidad hinnas kohe, seepärast tasub kaaluda sõlmida leping. 
  • Kui oled börsipaketti kasutav tarbija ja hinnakõikumised ja hinnatipud on käinud sulle rahakoti peale, siis sügisel tasub sul olukord turul üle vaadata. See hooaeg enam ajutiselt fikseeritud paketi peale minna ei tasu, sest kevad ei ole kaugel ja fikseeritud hinnad on päris kõrgel. Lisaks on riiklik toetus, et hinnalagi on 12 senti/kWh. Kui riiklikku hinnalage poleks, siis oleks tasunud kaaluda hinnalagi fikseerida ja märkmikku meeldetuletus lisada kevadeks, kui olukord normaliseerub, et börsipaketi juurde tagasi minna. Börsipakett on olnud ajalooliselt soodsam valik. Börsipakettide puhul tasub sul üle vaadata, milline on börsimarginaal ja kas su elektrimüüja arvel on kuutasu ja kui on, siis võrrelda enda tingimusi turul pakutavatega.
  • Kolmandaks fikseeritud paketti kasutav tarbija, kui oled üle vaadanud oma fikseeritud hinnad ja neid kõrvutanud praegu pakutavate paketihindadega ning vanad tingimused on paremad, leping kehtib ja ei hakka lõppema - sul on valik, kas minna börsipaketi peale või hetkel jätkata vana paketiga. Kui hinnad aga veelgi langevad, siis on mõistlik oma pakett üle vaadata ja saad 30 päevase etteteatamisega madalamate hindadega paketi peale üle minna, sõlmides uue lepingu. 
4. Kui oled leidnud endale sobiva paketi, mine lepingut sõlmima. 
• Lepingu sõlmimisel suunatakse sind välja valitud paketti müüva ettevõtte iseteenindusse. Uue lepingu sõlmimise ja vana lepingu lõpetamise korraldab sinu poolt välja valitud elektrimüüja. Lepingu lõpetamine on eratarbijale alati tasuta. Uue lepingu sõlmimise ajal ei katke elektriühendus hetkekski. Kogu vahetus kokku võtab ca 10 min, on lihtne ning teostatav arvuti tagant lahkumata. Tea, et sinu poolt sõlmitud uus elektrileping hakkab kehtima, olenevalt sellest, kas sul on kehtiv leping, kas järgmisel kuul või ülejärgmise kuu alguses. 

Näide: Kui sõlmid lepingu 5. veebruaril, siis kehtima hakkab see perioodile, mis algab 1. aprilliga. Siin on erandiks üldteenusel tarbijaid ja need kelle leping on just lõppemas, kuna neil puudub siduv leping, siis nende uus leping hakkab kehtima sõlmimisele järgneva kuu algusest ehk näite puhul 1. märtsist.
 
5. Kui vahetad paketti ja sellega muutub sinu elektrimüüja, siis tihti võtab vana müüja sinuga ühendust, et teha sulle veel üks uus pakkumine. 
• Et turg muutuks ja müüjad teeksid enda püsiklientidele pidevalt häid pakkumisi, mitte ainult siis kui lahkutakse, siis tasub seda tagasiostu pakkumist mitte kohe vastu võtta, vaid kaaluda kas tagasimineku hind on tõesti seda väärt.  

6. Elektrihind.ee soovitab elektripaketti üle vaadata paar korda aastas, tehke oma kodu energiainventuur kevadel (märts-aprill) ja sügisel (september-oktoober). 

Kuidas vahetada gaasimüüjat?

Gaasipakettide vahetamise protsess on sarnane elektripakettide vahetamisega. Lähemalt tutvustame seda järgmisel korral. Gaasihindade võrdlusportaal asub aadressil gaasihind.ee.

Jääge meie uudiskirju ka edaspidi lugema, sest edaspidi üritame vähemalt kvartaalselt uudiskirjas käsitleda ka koduga seotud energia teemasid ja edastame Elektrihind.ee ja Gaasihind.ee võrdlusest turu hetke parimad hinnapaketid.