Hea teada

MKM omanikele: elektrituru leevendusmeetmed on väljatöötamisel

facebook
25.oktoober 2021
MKM saatis Omanike Keskliidu ettepanekutele vastuse.

Vastuses Eesti Omanike Keskliidu saadetud kirjale, toob majandus ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) välja kavandatavad lahendused elektri hinnatõusu mõju leevendamiseks tarbijate toimetulekule.

Oma pöördumises leidis keskliit, et tarbijatelt tuleks lõpetada taastuvenergiatasu nõudmine või siis kompenseerida see tootjale riigieelarvest. MKM tõi välja, et taastuvenergiatasu kasutatakse kehtiva taastuvelektri toetusskeemi finantseerimiseks ning selle välja maksmist ei saa seetõttu lõpetada.

Samas leiab ministeerium, et üheks variandiks võib olla taastuvenergia tasu finantseerimine täies mahus või osaliselt riigieelarvelisi vahendeid kasutades. «Käesoleva vastuse koostamise ajal selliseid kompenseerimise otsuseid tehtud. Küll aga on rakendamisel teisi meetmeid energia hindade tõusu leevendamiseks,» seisab kirjas.

Samuti leiab omanike keskliit, et riik võiks alandada olukorda arvestades võrgutasusid ning ajatada investeeringuid, mis moodustavad olulise osa võrgutasudest. MKM leiab aga, et uute investeeringute ära jätmine ei oma suurt vahetut mõju kehtivale võrgutasule, sest uute investeeringute kulu kajastub võrgutasus investeeringu elueale ajatatuna.

«Energia hindade tõusu kompenseerimiseks on valitsus välja töötamas meetmete paketti, mis muuhulgas hõlmab ka võrgutasude osalist kompenseerimist. Samuti kavandatakse kohalike omavalitsuste kaudu maksta täiendavat toetust väikese sissetulekutega peredele,» tõi MKM kirjas välja.

Täpsemad detailid avalikustatakse MKM-i sõnul pärast meetmetes lõplikku kokkuleppimist.
Keskliit on teinud ka ettepaneku oluliselt suurendada KredExi toetusi ja lihtsustada toetusmehhanisme eramute energiatõhususe suurendamiseks ning päikesepaneelide soetamiseks. MKM teatel on EL-i rahastusperioodist korterelamute toetamiseks planeeritud 366 miljonit eurot, mida on üle kahe korra rohkem kui eelmisel perioodil.

«Eramutele eraldatakse riigieelarvest iga-aastaselt toetusteks üle 1,3 miljoni euro ja taasterahastust järgmisel aastal 2,4 miljonit eurot. Abikõlblikud on nii energiatõhususega seonduvad tööd kui ka näiteks päikesepaneelide paigaldamine,» märkis MKM kirjas.

Viimase ettepanekuna on omanike keskliit soovitanud vastu võtta elektrituruseaduse muudatused soodustamaks energiaühistute, kogukonna energiaettevõtete asutamist ja toimimist.

Elektrituruseaduse muutmise eelnõu on riigikogus juba esimese lugemise läbinud. Kolmanda lugemise läbib eelnõu suure tõenäosusega detsembris.

Omanike Keskliidu kirja MKM vaata siit Ettepanekud energiavarustuse tagamiseks .

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki
Toetame Ukrainat!
28.veebruar 2022