Hea teada

Priidu Pärna Postimehes energiakriisi lisameetmetest: koduomanikud ootavad kala asemel õnge

facebook
21.jaanuar 2022
Positiivne on, et meetmed rakenduvad automaatselt. «Inimeste jaoks ei tähenda mingite paberite vormistamist, mis segadust külvab,» ütles Pärna.

Murelikuks teeb aga asjaolu, et meede kestab vaid kolm kuud. Ning ka see, et elektriarved võivad vaatamata pakutud lahendusele olla ikkagi väga krõbedad võrreldes nende energiahindadega, millest lähtuvad pered oma eelarvet tehes. «Selge on samas see, et kompromiss tuli leida võimaluste ja vajaduste vahel,» tõdes Pärna.

Kui meede puudutab 80 protsenti majapidamistest, siis on veel 20 protsenti peresid, kes tarbivad elektrit rohkem. «Suurema tarbimisega on just eramajaomanikud ehk see nn poliitikute päästetav keskklass, keda see meede siiski päriselt ei rahulda. Majaomanikud on sageli just lastega pered, kes on suurema ruumivajaduse tõttu korterist majja kolinud ning kelle kulud leibkonnale suurimad,» kirjeldas Pärna koduomanike olukorda.

Segaseks jääb, kuidas hakkab toimima gaasimeede kortermajades, kus gaasileping on sõlmitud korteriühistul ja kus ei saa korterite ehk majapidamiste kaupa gaasitarbimist mõõta, et seda automaatselt hüvitada. Sellele küsimusele peaks valitsus vastuse andma uue nädala alguses. Praegu tekitavad koduomanikele muret oluliselt kasvanud kaugküttearved ja nende hüvitamiseks peab endiselt sotsiaaltoetust küsima. 

"Ootaks Eesti Energialt samuti, et nad loobuks maksete ajatamisel 11 protsendi suurusest aastaviivisest, mis oleks justkui käitumine kiirlaenufirmana,» märkis Pärna.

Omanikud ootavad kala asemel õnge ehk toetusi kodu renoveerimiseks-soojustamiseks, küttesüsteemide väljavahetamiseks ning päikesepaneelide paigaldamiseks ning sellega seonduvate liitumistasude vähendamiseks. «Eramutele sel aastal selleks plaanitav 3,7 miljonit toetusi on praeguste ehitushindade juures köömes.»

Lugu ilmus ajalehes Postimees 20.01.2022

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki
Toetame Ukrainat!
28.veebruar 2022