Hea teada

Tõnu Toompark Delfi Ärilehes: Venemaa kodanike tehingutele kinnisvaraturul tuleb seada piirangud

facebook
11.aprill 2022
Agressorist ja sõjakurjategijast Venemaa suunas rakendatud sanktsioonid on pannud riike ja ettevõtjaid vaatama üle ärisuhteid Venemaaga, Venemaa kodanike ja residentidega. Kas see võiks olla õige koht, kus vaatame üle, kellele tohib Eestis kinnisvara müüa ja kellele mitte? 

2021. aastal tehti Eestis maa-ameti andmetel 27 302 korteritehingut. Ühes tehingus võib olla mitu ostjat – näiteks ostavad korteri abikaasad või elukaaslased kahepeale. Nii oli 2021. aasta korteriostjate arv 35 802. Korteriostjatest 35 079 ehk 98% olid Eesti residendid. 2% ostjatest olid välisresidendid.

Oluline on, et residentsus ei ole sama, mis kodakondsus. Eestis pikaajalise elamisloa alusel elav Venemaa kodanik on Eesti resident. Näiteks Soomes elav ja töötav Eesti kodanik võib olla Soome resident. Kui Venemaa kodanik või resident teeb korteriostu Eestisse registreeritud osaühingu nimel, on tegemist Eesti residendi tehinguga.

Viimase 14 aasta jooksul on välisresidentide osakaal ostjate arvus näidanud vähenemise suunda. 2011.-2014. aastal oli venemaalastest korteriostjaid aastas 500-900. Alates 2015. aastast on Venemaalt tulnud korteriostjate arv olnud vahemikus 100-300. Venemaa residentidest ostjate kadumise taga on suuresti rahapesuskandaalid ja pidurid Venemaalt tulevatele rahavoogudele.

2021. aastal oli maa-ameti andmetel Eesti korteriostjate seas 187 Venemaa residenti. Venemaalastest ostjad vaatavad ostudega rohkem Ida-Virumaa poole. Näiteks Tallinnas oli Venemaa ostjaid 2021. a ainult 32, Tartus ja Pärnus mitte ühtegi.

Venemaa Föderatsiooni ostjate korteriostude maht 2021. aastal oli maa-ameti andmetel 5 miljonit eurot. See teeb keskmiseks tehingu väärtuseks 27 000 € ja korteri ruutmeetrihinnaks 926 €. Seega ei saa öelda, et Venemaa residendid mängiksid Eesti korterituru nõudluses mingiski mõttes olulist rolli.

2022. a on Venemaa Ukrainat rünnates ja genotsiidi läbi viies paljastanud ka kõige sinisilmsematele oma tõelise pale. Erinevad riigid on Venemaale rakendanud sanktsioone, paljud ettevõtted on oma äritegevuse Venemaal sulgenud. Eestis on kõne all Venemaa kodanike relvalubade tühistamine. Ülikoolid on pannud uksed kinni Venemaalt ja Valgevenest tulijate ees.

See on koht, kus peame küsima, kas soovime sellise riigi kodanikel ja elanikel lubada Eestisse kinnisvara soetada? Meil juba on kitsendused, mis piiravad strateegilistes piirkondades julgeolekulistel kaalutlustel maa müüki välismaalastele. Juba kehtivatest piirangutest on kinnisvaraturu kõige aktiivsem sektor ehk korteriturg välja jäänud. Lisaks kehtivad maa omandamise piirangud ainult füüsilistele isikutele, kuid mitte nende loodud juriidilistele isikutele.

Arvestades muutunud maailma on nüüd aeg piiranguid laiendada kõikidele kinnisvaraostjatele, kes tulevad Venemaalt. Samuti peaksid piirangud kehtima ettevõtetele, mille omanikud ja lõplikud kasusaajad on Venemaa kodanikud.

Tõnu Toomparki kolumn ilmus Delfi Ärilehes 09.04.2022
Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki