Hea teada

Loe kasulikke nippe, kuidas saada eluasemelaen ilma sissemakseta

facebook
16.veebruar 2016
Lisatagatise olemasolu korral on võimalik saada eluasemelaenu ilma sissemakseta (omafinantseeringuta), samas kui tavapäraselt on omafinantseering vähemalt 20 protsenti korteri või maja väärtusest, kirjutab SEB Pank oma igapäevapanganduse rubriigis.

Laenuandmise analüüsis hindab pank konkreetse laenutaotleja krediidivõimekusest, võttes arvesse ka tagatise väärtust ning leibkonna krediidivõimekust. Oluline on, et taotletava kodulaenu teenindamise kõrval suudaks laenutaotleja pere tasuda kõik senivõetud kohustused ja elamiskulud. Soovituslikult võiksid igakuised finantskohustused jääda alla 30-40 protsenti pere netosissetulekust.

Mida aktsepteeritakse lisatagatisena?

Eluasemelaenu võtmisel sobib lisatagatiseks vaid kinnisvaraobjekt - korter või eramu. Samas ei pea see tingimata kuuluma laenu taotlejale. Tagatiseks seatava kinnisvara sobivus sõltub selle turuväärtusest, objekti seaduslikkusest ning laenatava summa suurusest. Kui lisatagatiseks olev objekt ei kuulu laenusaajale, peab lisatagatise omanik viibima notariaalse tehingu sõlmimise juures.

Laenu saamisel peab sissemakse tavapäraselt olema minimaalselt 20 protsenti korteri või maja väärtusest. Üldjuhul saab lisatagatise olemasolul ja sobivusel taotleda laenu ka 0-protsendilise sissemaksega. Lisatagatise turuväärtusest võib laenusumma moodustada kuni 60 protsenti.

Näide: soovides osta korterit hinnaga 100 000 eurot, peab sissemakse olema 20 000 eurot (20 protsenti) ehk maksimaalne laenusumma soetatava objekti tagatisel oleks 80 000 eurot. Kui kliendil puudub rahasumma sissemakse tasumiseks, saab kasutada lisatagatist.

Näiteks, pannes lisatagatiseks korteri, mille turuväärtus on 50 000 eurot ning eeldades, et pank väljastab laenu 60 protsendi ulatuses selle turuväärtusest, saab selle vastu laenu kuni 30 000 eurot. Seega maksimaalne laenusumma oleks sellisel juhul 80 000 + 30 000 = 110 000 eurot. Seda juhul kui taotleja krediidivõime sellises summas laenu väljastamist toetab.

Kodulaenu tagatiseks sobimatud lisatagatised on äripinnad, hoonestamata kinnistud, vallasvara, autod, käendus ja finantsinstrumendid.

Tagatise seaduslikkus

Tagatiseks pakutav objekt peab olema seaduslik - vajalik on ehitusloa/ehitusteatise ja kasutusloa/kasutusteatise olemasolu. Kui objektil esinevad puudused, on kokkuleppel pangaga need võimalik teatud tähtajaks kõrvaldada ja seadusega vastavusse viia ka pärast eluasemelaenu võtmist.

See kehtib nii ostetava kui ka lisatagatiseks pakutava objekti kohta. Kuni tehingu sõlmimiseni vastutab kõigi puuduste eest kinnisvara senine omanik. Seega on ostjal kasulik paluda senisel omanikul kõrvaldada puudused enne ostu-müügilepingu sõlmimist.

Tagatise seadmisega kaasnevad kulud:

  • hüpoteegi seadmise kulud (notaritasud, riigilõiv) - kaasnevad kõikide tagatisobjektidega (ostetav elamu, lisatagatis),
  • tagatisvara hindamise kulud
  • kindlustamise kulud - kõik tagatiseks olevad objektid peavad olema kindlustatud terve laenu kehtivuse perioodi vältel, sealjuures peab kindlustuspoliis vastama panga poolt kehtestatud nõuetele.

KredExi ja lisatagatise kasutamine eluasemelaenu võtmisel

KredExi käendusel on võimalik taotleda eluasemelaenu siis, kui vähemalt üks laenutaotleja kuulub KredExi poolt määratud sihtgruppi. Sellisel juhul saab taotleda laenu 10-protsendilise omafinantseeringuga.

Tuleb arvestada, et laenukäenduse suurus võib olla kuni 24 protsenti laenu tagatise väärtusest, kuid mitte rohkem kui 20 000 eurot. KredExi käendus on tasuline - ühekordse väljamineku suurus on 3 protsenti käenduse summast.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki