Hea teada

Postimees: Viis suurt viga lindudele pesakasti paigaldamisel

facebook
03.märts 2016
Kuna lindudel looduslikke pesapaiku üha rohkem napib, peaks inimene sulelisele abikäe ulatama ja pesakaste üles panema. Seda ei saa aga teha uisapäisa, sest siis jäävad pesakastid suure tõenäosusega ikka tühjaks. Milliseid vigu vältida, õpetab Rodoaed.

Läbimõtlemata asukoht

Ära paigalda pesakaste teineteise lähedale, kuna nii võib osa pesakaste tühjaks jääda – vähesed linnud tahavad pesitseda hulgakesi.

Ära paigalda pesakaste linnusöögimajale liiga lähedale või samale õunapuule, kus ripub söögimaja. Teiste lindude sagimine söögiplatsil häirib kindlasti pesitseva linnupere elu. Samuti pole mingit mõtet hankida selliseid pesakaste, mis on kokku ehitatud söögimajaga. Lindude mõistes on see sama asjalik kui propelleriga notsu.

Pesakaste võib paigaldada ka kõrvalhoone seinale, kuid sealgi tuleb jälgida võimalike segajate olemasolu.

Ilma hooleks jätmine

Pesakasti paigaldades tuleb veenduda, et see ei satuks tuulekoridori või lauspäikese kätte. Kõige parem on suunata pesakasti lennuava hommiku päikese poole ehk ida ja lõuna suuna vahele. Kui paigaldad lagendikule metsaservas, siis paigalda lennuava avatud valguse suunas. Paigalda pesakast kergelt ettepoole kaldu või horisontaalselt nii, et vihmavesi lennuavast otse sisse ei sajaks.

Hooletu kinnitamine

Äärmiselt oluline on tagada, et pesakast puu küljes korralikult püsiks. Kui oled ise meisterdanud puidust pesakasti, siis kasuta roostevabast traadist riputusaasa ümber puutüve. Seda pead aga iga paar aasta järel kohendama, et traat puu kasvades pingule ei tõmbuks ja puule sisse ei kasvaks. Kui kasutad puitbetoonist pesakasti, kinnitatakse see roostevabast terasest riputitega alumiiniumist turvanaelaga. Naelad on puule ohutud.

Kiskjate unustamine

Kui ehitad pesakasti ise, siis kinnita lennuava ümber metallist kaitsekrae, et rähnid ei saaks lennuava suureks raiuda ja oravad poegadele ligi ei pääseks. Ära lisa pesakastile istumispulka. Linnud ei vaja seda, aga kassile on sellest palju abi, kui ta tahab pesale ronida.

Tühja pesakasti ennatlik eemaldamine

Kui oled üles pannud näiteks 20 pesakasti ja kolm-neli neist on tühjaks jäänud, ära võta neid maha, et teise kohta uuesti üles riputada – osa pesakastidest on sulelistel kasutusel toidulao ja puhkepesana, munemiseks pesa sinna sisse ei tehtagi. Seega ära neid puutu.

Kui paned aga üles viis pesakasti ja neist neli jäävad tühjaks, tasuks küll üle vaadata, kas ehk sai neile kehvavõitu asukoht valitud – ehk on nende juures mingi nüanss, mis meile esmapilgul silma ei torka, aga lindudele ei sobi.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki