Hea teada

Kes vastutab gaasiõnnetuse eest ning kuidas veenduda, et gaasiboiler poleks eluohtlik?

facebook
15.märts 2016

Euroremont võib gaasiboilerid eluohtlikuks muuta. Ka ei tea enamik inimesi, et gaasiseadmete ohutuse eest vastutavad omanikena nad ise.

Seadus ütleb, et korteris asuvate gaasiseadmete korrashoiu - ja seega ka kontrolli kutsumise eest - vastutab korteri omanik. Enam ei käi asjad nii nagu nõukogude ajal, kui gaasikontroll tuli kutsumata. Paraku ei tea paljud seda uut korda - ehkki see kehtib juba 2005. aastast.

See seadus pani vastutuse gaasiseadmete korrasoleku eest eluruumide ja gaasiseadmete omanikele ning keelas kasutada üle 15-aastaseid gaasiseadmeid.

Gaasiseadmete kontrolliga tegeleva ettevõtte Inspecta Estonia OÜ tegevjuht Tõnu Roosaar ütleb, et gaasiseadmete puhul POLEGI probleem mitte seadme vanuses, vaid selles, kas boilerit on hooldatud ja kas sellele on tagatud ohutu töökeskkond.

Nimelt vajab gaasiboiler töötamiseks ehk vee leegi abil soojendamiseks väga palju õhku. Ühe kuupmeetri vee soojendamiseks kulub umbes kümme kuupmeetrit õhku, õhku on vaja ka ruumi ventileerimiseks. Seega võib ka täiesti töökorras boiler osutuda eluohtlikuks, kui korteriomanik otsustab remonti tehes asendada vannitoa vana, suurema õhuvahega ja võib-olla ka tuulutusrestiga puit­ukse uue ja kena, tihedalt sulguva plast­uksega ja paneb ka korraliku lävepaku.

Teine ja veelgi hullem oht võib tekkida siis, kui naabri remonditööd rikuvad ventilatsioonisüsteemi ära ja gaasiboileriga korteri vannitoa ventilatsioon katkeb või väheneb, ilma et omanik sellest teaks. „Kui uks on tihedalt kinni ja ukses õhutusava ei ole või on ventilatsioon puudulik, siis gaasi põlemine muutub mittetäielikuks ja suitsugaas võib ruumi jõuda. Eelmisel aastal tehtud kontrollide käigus nägime, et renoveerimistega rikutakse ventilatsioon ära," ütles Roosaar.

Euroopa standarditele vastavatel gaasiseadmetel on automaatika, mis seadme ebapiisava tõmbe korral välja lülitab. Paraku ei pruugi seda kümnest aastast vanematel või Vene päritolu seadmetel olla või on selle töö takistatud. Teada on ka juhtumeid, kus kaitsev automaatika on välja lülitatud, et boiler ei tikuks end „asjata" välja lülitama ja kütaks igal juhul edasi.

Tehnilise järelevalve ameti hinnangul on gaasiseadmete puhul kõige tõsisem mure just see, et inimesed ei tea, kuidas oma gaasiboileritega ümber käia. „Suurimaks probleemiks on teadmatus nõuetest, mis gaasiseadmetele ja nendega seotud töödele kehtivad, ning vajaliku dokumentatsiooni puudumine, näiteks tehnilise kontrolli ehk auditi tulemused, kasutusjuhendid, projektid. Sellest tulenevalt on gaasiseadmed pahatihti paigaldatud ebasobivasse kohta või ühendatud valesse lõõri, probleemiks on ka hoolduse tegemata jätmine," loetles tehnilise järelevalve ameti peadirektori asetäitja Kaur Kajak.

Kes vastutab?

Küttegaasi ohutuse seaduse järgi vastutab nõuete täitmise eest omanik. Korterisisese osa eest (näiteks gaasiboiler, gaasipliit) vastutab korteri omanik, ühiskasutuses oleva osa eest vastutavad kõik ühiselt. Seega vastutab trepikodades oleva gaasitorustiku ja ühisomandis olevate lõõride ning korstna nõuetele vastavuse eest üldjuhul korteriühistu.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki