Hea teada

Lastega juhtunud õnnetus: gaasiboilerist saadud vingumürgituse põhjus oli avatud puhastusluuk ja sundventilatsioon

facebook
19.mai 2016
Tehnilise Järelevalve Ameti poolt tehtud paikvaatluse põhjal võib öelda, et Kopli tn 78A toimunud vingugaasimürgistuse juhtumi põhjuseks oli vannitoas ripplae taga asetseva korstna suitsukanali avatud puhastusluuk, kust köögis asuva gaasiseadme põlemisgaasid pääsesid otse vannituppa. Ohtlikku olukorda võimendas vannituppa paigaldatud sundventilatsioon, mis tekitas vannituppa ja korterisse alarõhu ja põhjustas tõenäoliselt ka gaasiseadme suitsukanali vastupidise toimimise. Vingugaasiandurit selles korteris ei olnud. Kõikide varasemate sarnaste juhtumite uurimiseks TJA poolt läbi viidud menetluste tulemused näitavad, et kodutarbija gaasiseadmetega seotud õnnetuste peamiseks põhjuseks on omavolilised ehitus- ja seadmete ümberpaigaldustööd ilma spetsialiste kaasamata ehk ruumide planeeringut ning tehnosüsteeme on valesti muudetud. Kontrollide tulemustele tuginedes soovitame järgmist:

1. Tagage õhu juurdevool gaasiseadmega varustatud ruumi

Ruumi uks peab olema põranda lähedal varustatud õhu juurdevoolu avaga suurusega vähemalt 300 cm². Lae all peab olema eraldi lõõris ventilatsiooni ava, mis ei tohi paikneda suitsulõõris. Kui hoone välisseinas värskeõhu sissepuhke avad puuduvad, tuleks vanni või duši alla minnes avada aken.

2. Lõõre tuleb puhastada vähemalt kord aastas. Tähelepanu tuleb pöörata ka hoonete renoveerimisele, et peale remonti oleks lõõrides tõmme säilinud. Akende vahetuse korral peab korteris säilima loomulik ventilatsioon. Ventilatsiooniavad välisseinas ei tohi olla suletud.

3. Tellige korstnalõõride uuring. Et tuvastada lõõride õige kasutuskord tuleb teostada korstnalõõride uuring kõrgema pädevusega korstnapühkijalt.

4. Tellige gaasiseadmete hooldus kord aastas. Kontrollida tuleb ka õhu pealevoolu seadmesse ja seadmest põlemisgaaside väljumist. Selle teenuse peavad tellima gaasiseadmete omanikud ise.

5. Ostke ja paigaldage vingugaasi andur. Pidage meeles, et vingugaas on värvitu ja lõhnatu, tapab kiiresti ja seda ei ole võimalik tunda ega näha. Kui gaasiseade on pesemisruumis, siis tuleb osta niiskuskindel vingugaasi andur.

6. Vahetage välja vanad ilma ohutusautomaatikata gaasiseadmed või laske nende toimimist kontrollida

Pidage meeles, et iga väljaminek on tühine võrreldes inimeluga. Hoidke enda ja oma lähedaste elu!

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki