Hea teada

Õhtuleht: Kas autos suitsetamine keelustatakse?

facebook
18.august 2016
Tubakaseaduse muutmise kavas kaalutakse suitsetamise keelustamist autos, kui seal on ka lapsi. Miks just autod, aga mitte ka kodud ja korrusmajade rõdud?
Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel valmis kaks aastat tagasi tubakapoliitika roheline raamat, milles kirjutatakse, et Eestis suitsetatakse pea igas neljandas kodus.

See omakorda hoiab kõrgel passiivsuitsetajate arvu: kui Soomes hingab koduses õhkkonnas passiivselt sigaretisuitsu kaks protsenti kõigist mittesuitsetajatest, siis Eestis on vastav näitaja 16 protsenti.

Sotsiaalministeeriumi keskkonnatervise ja kemikaaliohutuse juhi Ramon Nahkuri sõnul kodudes suitsetamist keelata ei saa: "See oleks väga komplitseeritud, kuna tegemist on eraomandiga."

Maa- või maja omanik võib ise otsustada, kas territooriumil tohib suitsetada või mitte. Seepärast jäävad seaduse käed lühikeseks ka kortermajade rõdudel suitsetamise takistamiseks: tegevuse keelustamine on iga korteriühistu enda asi.

Peamine põhjus on aga, et seadust luues tuleb mõelda, kuidas kontrollida selle täitmist. Nahkur ei salga, et palju lihtsam on suitsetamise keelamine autos. Sealjuures ei ole vahet, kas tegemist on e-sigareti või tavalise tubakaga, sest ettepanekus on nõutud ka nende võrdsustamist.

Vastutus autos toimuva eest langeb juhi õlgadele ning sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõuniku Oskar Lepiku sõnul hakkab seaduse jõustumisel selle täitmist järelevalvama politsei. Rikkujaid võidakse karistada nii suulise hoiatuse kui ka rahatrahviga.

Kuidas autosid täpselt kontrollima hakatakse, praegu veel öelda ei osata. Politsei- ja Piirivalveameti pressiesindaja Seiko Kuik kinnitab, et kui seadus muutub, peab politsei selle täitmist jälgima. Kuna tegemist on veel värske ettepanekuga, puudub politseil ettekujutus, kas tegemist oleks möödaminnes tehtava töö või lisakoormusega.

MTÜ Tubakavaba Eesti nõukoja liige Enn Toom leiab, et autos suitsetamise keelamine on loomulik samm ja veel parem oleks, kui see oleks keelatud igal pool: "Suitsetamine on legaalne vahend inimeste tervise kahjustamiseks ja lausa aeglaseks tapmiseks," põhjendab ta.

Tema sõnul lõppevad iga suitsetaja õigused popsutamiseks seal, kus selle tagajärjel tekkiv suits jõuab kellegi sõõrmeteni.

Toom toob välja, et autos suitsetamine on sama ohtlik kui lahtise turvavööga sõitmine või roolis mobiiltelefoniga rääkimine. "Kinniste akendega võib tubakasuits ärritada silmi ja nina – tähelepanu hajub," on mees kindel.

Kõige olulisemaks peab Tubakavaba Eesti esindaja aga tugevat kontrolli seaduse täitmise üle, sest ilma selle ja rikkumistele järgnevate tegelike karistusteta seadused tema sõnul ei toimi.

Suitsetaja muutustesse ei usu

Suitsetajate peres üles kasvanud Kristiina mäletab lapsepõlvest, kuidas vanematel oli kombeks tossutada nii toas kui ka autos.

Sealjuures olid sõidukis aknad üldjuhul kinni. Koos vennaga tõsteti küll protesti, aga asjatult. Tubakalõhnaga ei lepita ka täna, ometi suitsetab Kristiina ka ise.

Ta ei usu, et keelamine midagi muudaks. Arutelu all oleva trahvi tulemuseks ennustab ta kriitikat, et uus keeld on lihtsalt moodus täita riigikassat. "Selgusele jõudmist, et tegin valesti, ei ole," on naine kindel.

See, et suitsetamine teisi häirida võib, peaks Kristiina sõnul olema ilmselge: "Igaüks võiks ise mõelda, et kui ta tahab suitsetada, siis teised ei pea sellepärast kannatama. Eriti kui ümbruses on lapsed."

Olles nüüd ka ise ema, ei suitseta ta autos kunagi. Kodus olles teeb ta seda rõdul, mille ukse saab enda järel tihedalt kinni tõmmata. "Isegi kui oleme maal, saadan lapse eemale," kirjeldab Kristiina.

Artikli autor: Maarit Stepanov
Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki