Hea teada

Maaleht: Kuidas teha kohustusega kinkelepingut?

facebook
26.august 2016
Tahan kinkida oma pojale suvila. Samas soovin lisada kinkelepingusse mõned tingimused, et pärast ei peaks kahetsema. Näiteks seda, et mul on õigus selles suvilas suviti käia ja paar peenart ise teha. Kas see on võimalik? Kas kinkelepingusse saab lisada mingeid kitsendavaid tingimusi või kohustusi, mis garanteeriksid mulle ära kingitud suvila juures teatud õigused?

Vastab Ivo Mahhov:

Kirjeldatud tingimused on täiesti võimalikud. Võlaõigusseaduse § 265 lubab kinkelepingus kingisaajale ette näha koormisi ja kohustusi.

Tavapäraseks koormiseks on kingisaaja kohustus võimaldada kas kinkijal või kellelgi teisel kasutada kingitud kinnistul asuvaid eluruume või hooneid.

See tagab, et võite suvilas edasi käia ka siis, kui kingisaajaga on näiteks tülli mindud. Samuti võib kingitud kinnistu kingisaaja surma või pankroti tõttu minna hoopiski kolmandate isikute omandisse. Ja jällegi kaitseb teid siis teile seatud kasutusõigus.

Kingisaaja kohustuseks võib olla ka kingitud eseme kasutamine mingiks kindlaks eesmärgiks, mingi tegevus või tegevusetus kas kinkija, kingisaaja või kolmanda isiku huvides. Kinkelepingu ettevalmistamisel notari juures tuleks oma soovidele tähelepanu juhtida ning notar lisab need kinkelepingu teksti.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki