Hea teada

Maaleht: Mida teha siis, kui pärisin pool korterit, kus inimene elab sees?

facebook
30.märts 2017
Käin teisele pärijale peale, et maksku mulle pool korteri hinnast välja, aga tema venitab. Kui kaua ta võib venitada? Kas on ka mingi tähtaeg, mis aja jooksul ta peaks mulle maksma poole korteri hinnast välja? Või pean tõesti pöörduma kohtusse, et selle kaudu oma osa nõuda? Kui kohtusse pöörduksin, kui suured võiksid orienteeruvalt olla kohtukulud?    

Kaasomandi puhul on mõlemal omanikul õigus korterit proportsionaalselt kasutada. Vaid üleelanud abikaasa puhul kehtib otse pärimisseadusest tulenev õigus, et abikaasal on õigus säilitada korteri ainuvaldus oma surmani. Sageli pole mitme kaasomanikuga korteris võimalik mitme pere elu korraldada ja üks on tahes-tahtmata passiivne omanik. See passiivne kaasomanik peab samas kandma asja korrashoidmisega seotud kulud.

Sellises olukorras on loogiline, et kaasomanik tahaks oma osast vabaneda, kuid poolt korterit on äärmiselt raske müüa kolmandale isikule. Asjaõigusseadus annab õiguse nõuda, et korteri osa ostaks välja sellest rohkem huvitatud kaasomanik ehk siis tegelik kasutaja. Kui ta seda ei soovi, tuleks kogu korter müüa ja raha jagada.

Kaasomanikule tuleks vastamiseks anda mõistlik tähtaeg, ja kui vastust ei tule või asja vormistamisega hakatakse tahtlikult venitama, peab kohtusse pöörduma kaasomandi lõpetamise nõudega. Ehk kui ei saa heaga, tuleb proovida kurjaga. Kohtukulu (riigilõiv) sõltub kinnisvara väärtusest ja seda ei ole võimalik hetkel välja tuua. Lisaks peab arvestama võimalike õigusabi (advokaadi palkamise) kuludega.    

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki