Hea teada

Postimees: Suvekodu elektrisüsteem tuleb kevadel kindlasti üle kontrollida

facebook
21.aprill 2017
Suvitushooaeg on algamas ja maakodude elektrisüsteemid hakkavad jälle vatti saama. Pool aastat jõude seisnud süsteem tuleks enne kasutuselevõttu hoolega üle kontrollida. 
Suvekodude elektrisüsteeminõuded ei erine igapäevase elupaiga nõuetest. Ei maksa arvata, et suvilas saab lihtsamalt läbi. Elektrisüsteemi rikkest alguse saanud tulekahju ei hüüa tulles. Seepärast tuleb pikemat aega seisnud elektriseadmed ja -süsteemid üle vaadata ning veenduda, et nende seisund pole talve jooksul halvenenud. Eesti Energia uute teenuste juht Andrus Alase sõnul on oluline tühjana seisnud hoone elektrisüsteem enne kasutamist üle vaadata.    


Elektrisüsteemi kahjutekitajad

Eriti tähelepanelikult tuleb kontrollida hooneid, kus on niiskus sees. Rõskus põhjustab elektrisüsteemis rikkeid, mis ei pruugi endast kohe märku anda. Niiskus elektrikaabli katteisolatsioonis võib kaablis lühise tekitada alles mõne aja pärast. Kuna oht ei ole silmale nähtav, peaksid spetsialistid kontrollima vedelike ja rõskusega kokku puutunud lüliteid, pistikupesi või elektrikilpi.

Füüsilisi vigastusi on lihtsam märgata. Lisaks juhuslikule löögile või peale kukkunud raskusele, võivad elektrisüsteemi tõrkeid põhjustada ka närilised. Selliste leidude korral tuleks taas pöörduda spetsialisti poole. Ise parandamine ei pruugi anda ootuspärast ja ohutut tulemust ning võib kaasa tuua täiendavaid riske.

Kui suvilasse ostetakse uusi ja võimsamaid kodumasinaid või muid seadmeid, tuleb hinnata, kas elektrisüsteem peab kasvanud koormusele vastu. Kui elektrisüsteem vastab nõuetele, ei tohiks täiendava võimsuse rakendamisel midagi juhtuda. Liiga suure võrgukoormuse puhul rakendub kaitseautomaat või kaitsekork ning tarbija saab märguande, et elektrivõrk on üle koormatud.

Sel juhul on lubamatu elektrisüsteemi kaitsmeid omal algatusel suuremate vastu vahetada. Kaitseautomaadid ning sulavkaitsmed ja -korgid ei ole mõeldud kodutehnika, vaid elektrisüsteemi kaitsmiseks. Ülekoormus põhjustab elektrisüsteemi kahju, tõstab juhtmestiku ja ühenduskohtade temperatuuri ning võib lõppeda põlenguga.

Elektrisüsteemi seisukorra hindamine on tehniliselt keeruline protsess. Isegi kogenud elektrik ei näe ilma erivarustuseta juhtmete, kaablite ja ühendusklemmide seisukorda. Lühiste ja elektrilöökide eest kaitsev kaablite ning elektriseadmete isolatsioon võib keskkonna mõjul muutuda, nii et kaabli soonte vahel toimub ootamatu läbilöök, mis võib omakorda ettearvamatult lõppeda.


Kaaluda võib auditit

Elektrisüsteemi seisundi ning peidetud vigade kohta annab selge ülevaate elektrisüsteemi audit ning elektrisüsteemi parameetrite mõõtmine. Elamispindadel pole regulaarne kontroll kohustuslik, kuid seda soovitatakse siiski teha. Vanemaid elektrisüsteeme tuleks üle vaadata iga viie aasta ja uuemaid iga kümne aasta järel.

Elektrisüsteemi tuleb kindlasti lasta kontrollida siis, kui tegemist on täiesti uue süsteemi ning elektrisüsteemi juurde- või ümberehitatud osa toitevõrku liitmisega.

Meelespea

  • Talvel jõude seisnud suvila elektrisüsteem tuleb kevadel alati üle vaadata!
  • Pööra tähelepanu elektrisüsteemi füüsilistele vigastustele ja võimalikele niiskuskahjustustele!
  • Lase spetsialistil teha iga viie või kümne aasta järel elektrisüsteemi audit ning mõõdistustööd!
Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki