Hea teada

Kuidas korteriühistud peaksid oma andmeid pangas kontrollima?

facebook
19.jaanuar 2018

Pankades nimemuudatuse peab algatama KÜ ise, kas pangateate näol või kontoris. Aluseks registrikanne.

Pangad soovitavad kasutada Täiendnime kõikide osapooltega suhtlemisel, kuid Täisnime sisestavad pangad samuti oma baasi. Seega ülekande jaoks piisab kui  vähemalt 1 nimekuju on vastavuses  pangale antud andmetega.

Nimemuudatus võib põhjustada maksete tagasilükkamist nime ja kontonumbri ebaõnnestunud kontrolli tõttu.

Pangad on rakendanud automaatsed kontrollmehhanismid, mis valideerivad saaja kontonumbri ja nime kokkulangevust. Tegemist on maksjat eksimuse või võimaliku pettuse eest kaitsva meetmega, mille rakendamise tulemusena võib makse ebaõnnestuda. Sama kontrollmehhanism on rakendatud ka e-arvete püsimakselepingute alusel algatatud maksete töötlemisel. 

Olukorras, kus meie andmetel valdav enamik korteriühistute juhatuse liikmetest ei ole teadlikud enda juhitava korteriühistu nime muutmisest ei saa eeldada korrektsete korteriühistu rekvisiitide olemasolu ei korteriühistu kommunaalmaksete tasujal,  ega ka teda teenindaval pangal. 

Pangad saavad kliendiandmete muudatuse aluseks võtta vaid kliendi poolse vastava teavituse ning riiklike registritele põhinedes kliendiandmete muutmine ei ole võimalik, sest klient peab sama kujulist nime kasutama hakkama kõikide koostööpartnerite juures, st raamatupidamisprogrammides, e-arvete operaatorite juures ja kõikides teistes pankades. 

Ainult kliendipoolne nimemuudatuse algatamise korral võib eeldada, et klient informeerib sellest ka kõiki teisi lepingupartnereid. 

Erinev nimekuju panga andmebaasis ja maksekorraldusel tõstab oluliselt tagasilükatud või käsitsi töötlemisele saadetavate maksejuhiste hulka, ning  võib põhjustada hilinemist arvete tasumisel.

Nimekontrolli rakendatakse ka e-arve püsimaksete puhul, mis on laialdaselt kasutatav teenus just korteriühistute kommunaalarvete tasumisel.

Kindlasti soovitaks ka nüüd asutatud KÜ-l kasutusele võtta (ja registrisse kanda) Täiendnimed, mis on varasemalt ühisuses olnud kasutuses või muidu sobivamad kui uus, pikk nimi.

Kui uus, loodud korteriühistu plaanib panka minna kontot avama, siis soovitame leida kõigile korteriomanikele sobiv pank, pangakontor ja broneerida selleks aeg panga kodulehe kaudu. 

Kui alla 10-korteriga majas tegutsema hakkav korteriühistu ei soovi valida juhatust, peavad panka kontot avama minema kõik korteriomanikud korraga.  Samuti oleks mõistlik saata meiliga panka notariaalne volikiri, kui keegi korteriomanikest ei saa ise kohale tulla. Volikirja kehtivuse kontrollimiseks on pangal vaja ettevalmistusaega.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki
Toetame Ukrainat!
28.veebruar 2022