Hea teada

VASTULAUSE Andry Krassi Maalehes ilmunud artiklile: Rahastamise ebavõrdsusest

facebook
17.jaanuar 2019

Eesmärk, et rohkem korterelamuid rekonstrueeritaks ja seeläbi elamispinna kvaliteeti ning hoonete soojapidavust parandataks, on minu kui valdkonna eest vastutava ministri fookuses olnud järjepidevalt.

Seetõttu pean eelmises Maalehes sõna võtnud Omanike Keskliidu juhatuse liikme süüdistusi, nagu ministeerium probleemiga ei tegeleks, ülekohtuseks.

NB! Loe ka Maalehes ilmunud artiklit siit.

Tõsiasi on, et Kredexi korterelamute rekonstrueerimise laenukäenduse maksimummäär 80% laenusummast on maksimaalne, mida Euroopa Komisjoni garantiide riigiabi teatis KredExil tagada lubab.

Kuid see pole ainus tööriist tõsise probleemi lahendamiseks.

Maapiirkondade kortermaja rekonstrueerimisel tuleb laenu saamise võimalusi parandada, pakkudes ka lisatoetust, mis on kõrgem määrast, millega toetatakse korterelamute rekonstrueerimist Tallinnas ja Tartus. Mul on hea meel teada anda, et mõlemad lahendused on juba töös.

Mul on samas hea meel teada anda, et korterelamute rekonstrueerimise meede on kavas lähinädalatel taasavada ja selleks on valitsus leidnud vahendeid ka järgnevateks aastateks.

Tasub meenutamist, et riik on elamumajanduses igati toeks näiteks elamufondi arendamise toetuse kaudu, väikeelamute rekonstrueerimise ja küttesüsteemide uuendamise toetuse kaudu, elektripaigaldise rekonstrueerimise toetuse ja lasterikastele peredele suunatud kodutoetuse kaudu või ka kasutusest välja langenud hoonete lammutustoetuse kaudu.

Vaatamata toetusmeetmetele, on Eesti elamumajanduse valdkonnas mitmeid kitsaskohti. Elamumajandus on olnud valdkond, mille eest vastutab kohalik omavalitsus. Samas meetmed näiteks energiatõhususe rakendamiseks elamumajanduses on riiklikud.

Omaette probleemiks on kujunenud ka tühjenevad korterelamud piirkondades, kus kinnisvaraturg ei toimi.

Valdkonda on rahastatud valdavalt Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi vahenditest. Stabiilse ja tervikliku arengu saavutamiseks oleks valdkonda vaja püsivaid investeeringuid riigieelarvest.

 

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki
Toetame Ukrainat!
28.veebruar 2022