Uuenenud kaardirakenduse põhiline eelis on mugav aluskaartide vahetamine ning võimalus kõiki kaarte kuvada ja uurida ükskõik millises kaardiakna mõõtkavas - nii Eesti üldvaates kui ka maksimaalselt sisse suurendatult.
Hiireklikk kaardiaknas (infopäring) annab teada kaardilehe numbri/nime ja vanuse (trükiaasta) ning ortofoto puhul lennukuupäeva.
Ajaloolised aluskaardid on grupeeritud aluskaartide paneelis (1) väiksemateks alamrühmadeks ning on kuvamiseks valitavad eelvaatekihtide (2) kaudu kaardiakna paremas servas:
Kaardirakenduse vasakus külgpaneelis on kihtide grupp „Ajalooline haldusjaotus“, kuhu kuuluvad Rahvusarhiivist ja Eesti Keele Instituudist pärit mõisate keskused ja mõisamaade piirid, samuti kubermangude, maakondade, valdade ja kihelkondade piirid.
NB! Andmete asukohatäpsusesse palutakse suhtuda mõistvalt, sest digiteeritud piiride algmaterjalina kasutatud vanemate kaartide asukohatäpsus ei ole võrreldav tänapäevaste kaartide täpsusega.
Mõisaid ja kihelkondi on võimalik otsida nende eestikeelse nime järgi.
Lisaks Rahvusarhiivi kaardikihtidele leiab samast grupist ka Maa-ameti hallatavad haldus- ja asustusjaotuste kihid alates 1997. aastast kuni tänapäevani, aastate kaupa.
Grupis „Kaardilehtede jaotus“ on kaardirakenduses esitletud kaartide lehepõhine jaotus ehk nomenklatuur (lehtede piirjooned koos kaardilehe numbriga).
Geodeesia ajaloo tutvustamiseks on eraldi kihina Struve meridiaanikaare Eesti alale jääv lõik.
Külgpaneeli kihtide valikus on kasutajal võimalik ajaloolise kaardi peale võrdluseks sisse lülitada kehtivad katastripiirid, haldus- ja asustuspiirid ning hübriidkaardina ajakohane teede-ja vetevõrk, ehitised ja kohanimed.
Aluskaartide paneelis on mugavamaks võrdlemiseks valikus ka ajakohane Maa-ameti „Kaart“ aluskaart.
Täpsem ülevaade ajalooliste kaartide kaardirakenduse andmetest ning kaartide leppemärgid leiab Maa-ameti geoportaali veebilehelt »
Allikas: https://www.maaamet.ee/et/uudised/ajalooliste-kaartide-rakendus-uuenes