Hea teada

MAALEHT: Elektrisüsteemist põhjustatud tulekahjusid hoiab ära seade, mis on mitmes Euroopa riigis kohustuslik

facebook
15.aprill 2021
Hiljuti avaldatud raport Lüganuse hooldekodu traagiliselt lõppenud tuleõnnetusest ütleb, et tuli sai alguse elektrist ja ühest halvast ühendusest.    
Sarnasel põhjusel puhkes tulekahju ka 2019. aasta jõulude eel Ihastes, kui tulle jäi viieliikmeline perekond. Mõlemal juhul oli probleeme hoone elektrisüsteemiga. Selliseid kurbade tagajärgedega õnnetusi on aga võimalik uute tehnoloogiate abil vältida.    

Suur osa elektritulekahjusid tekib sellest, et mõni elektripaigaldise osa on defektne. Tuleohu mõttes üheks ohtlikumaks defektiks on halvad kontaktühendused või vigastatud isolatsioonimaterjal, kus tekib sädelus või lausa elektrikaar. Selliselt algavate tulekahjude ennetamiseks tuleb olla kindel, et kõik juhtmed, pistikud, lülitid, harukarbid ja teised elektrisüsteemi osad on vigadeta.

Elektrisüsteemi põhjalik kontroll on meeletult aeganõudev, sest kõik osad tuleks ükshaaval lahti võtta ja üle kontrollida. Prokurör Liina Pikma sõnul sai tulekahju Lüganuses alguse „pistikupesas olnud kruviklemmi ja sellega ühendatud juhtmesoone halvast ühendusest“ (ERR) ehk sisuliselt ühest kruvist ühes pistikupesas.

Igal kruvil on oma pingutusmoment, mistõttu peaks kõiki kruviklemme pingutama spetsiaalse momentkruvikeerajaga. Tagantjärgi on aga pea võimatu kontrollida, kas kõik kruvid said õigesti kinni keeratud. Kontrollides peaks kõigis pistikupesades kruvid lahti keerama ja uutega asendama. Pistikupesasid võib majas olla sadu.

Elektrisüsteemi kontrollimist (või elektripaigaldise auditit) reguleerib seadus ja seda tehakse vastavalt hoone otstarbele – haiglad ja teised raviasutused iga viie aasta tagant, avalikud hooned nagu kaubanduskeskused ja bürood iga 10 aasta tagant. Elumaju peab kontrollima aga vaid enne hoone kasutuselevõttu.

Pideva kontrollimistöö teevad ära sädeluskaitsed. Neid toodavad kõik tuntud elektriseadmete tootjad. Inglise keeles tuntakse neid kui AFDD (arc fault detection device). Eestis kasutatakse sädeluskaitset pigem harva, sest ükski seadus selle kasutamiseks ei kohusta. Samas on AFDD kasutamine kohustuslik mitmes Euroopa riigis, teiste seas Saksamaal ja Inglismaal, eelkõige hooldekodudes ja vanemates puithoonetes.

AFDD katkestab vigase elektriahela ehk „lülitab korgid välja“ kui elektrisüsteemis tekib elektrikaar, hoides nii ära tulekahjud ja andes selge sõnumi, et aeg on elektrik kutsuda ja süsteem korda teha. Seda lahendust kasutades saame olla kindlad, et ühegi seina sees ei ole tasahilju tulekahju alanud.

Kui tahame iseenda ja lähedaste elu turvalisemaks muuta ja vältida kurbade sündmuste kordumist, tuleb AFDD muuta kohustuslikuks ka Eestis.    


Artikkel ilmus 15.04.2021 Maalehes

Autor Ragnar Roos
elektriinsener
Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki
Toetame Ukrainat!
28.veebruar 2022