Hea teada

Priidu Pärna ja Heiki Hepner Maalehes: elumajade energiatõhustamiseks on ette nähtud naeruväärselt väike summa

facebook
28.jaanuar 2022
Riik peaks lisaks energiatõhususe toetuse suurendamisele alandama ka individuaalsete päikesejaamade võrku liitumise tasusid majaomanikele.

Valitsus kulutab energiahindade leevendamiseks üle 300 miljoni euro. Samal ajal on riigieelarves väikeelamute energiatõhususe parandamiseks tänavu ette nähtud vaid 3,7 miljonit eurot. Kõrgete elektrihindade tõttu otsib suur hulk vanemate eramajade omanikke aga võimalusi just selleks, et küttesüsteem tõhusamaks ja maja soojapidavamaks ehitada.

“Poliitikute retoorika on kogu aeg, et me peame inimesi selles osas toetama, et saaks maju soojustada, küttesüsteeme vahetada ja [päikese]paneele muretseda, kuid võrreldes hetkel sotsiaaltoetustele kuluvate ning erakorraliselt laekuvate käibemaksu kümnete miljonitega, on renoveerimistoetused tagasihoidlikud,” kommenteerib Eesti Omanike Keskliidu (EOK) esimees Priidu Pärna.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi sõnul otsib ettevõtlusminister Andres Sutt küll meetmesse lisavahendeid, kuid kas raha selleks ka leitakse, pole kindel. Viimati oli energiatõhususe toetustest riigikogus juttu esmaspäeval.

Pärna sõnul on praeguse energiakriisi kordumise hirmus inimeste huvi energiatõhususe toetuste vastu ülisuur, samas on ehitushinnad ja materjalid oluliselt kallinenud. Siiani on Kredexi energiatõhususe toetusega renoveeritud igal aastal paarsada maja, kuid renoveerimist vajavaid maju on tuhandeid.

“3,7 miljonist jääb selgelt väheks. Minu hinnangul võiks väike­elamute renoveerimise toetuseks aastas minev summa olla vähemalt 20 miljonit. Lootus on, et rohepöörde raames jõuab sellesse valdkonda ka ELi rohepöörde toetusraha. Kuid samas on omanikel hirmud, et rohepöörde raames hakatakse CO2 tasuga maksustama ka ahju puudega kütmist ja hakkpuidu kasutamist, mis viib kodukulud üles.”

Ka EOKL volikogu liige ja riigikogu liige Heiki Hepner on veendunud, et energiakriisist välja tulek sõltub eelkõige hoonete energiatõhustamisest. “Isegi kui me suurendaks olemasolevat 3,7 miljonit kümme korda, ei kataks me kõiki vajadusi ära. Alla selle oleks saavutatud efekt aga naeruväärselt väike. Pean silmas mitte ainult soojustamist, vaid ka energiatõhusate küttesüsteemide soetamist ja päikesepaneele.”

Kõrgete energiahindade leevendamise meetmete üle arutleti ajalehes Maaleht 27.01.2022 
Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel artikleidVaata kõiki
Toetame Ukrainat!
28.veebruar 2022