Uudised

MKM: Ehituslubade menetlusel tuleb appi tehisintellekt

facebook
20.veebruar 2020
20. veebruaril tutvustatakse Kultuurikatlas World Summit on Digital Built Environment (WDBE) eelüritusel uuenduslikke digitaalseid lahendusi, mille abil tahetakse muuta tulevikus ehituslubade protsess enamjaolt automaatseks.    

Mitmed riigid astuvad esimesi samme ehitise kolmemõõtmelise infomudeli (BIM) rakendamiseks ehituslubade protsessis ning selles juhtlaevas on koha sisse võtnud ka Eesti. Riigi nägemuse kohaselt võiks infomudel juba lähiaastatel asendada mahukat ehitusprojekti dokumentatsioonipakki, mille haldamine ja taotlemiseks ettevalmistamine on praegu kõrge halduskoormusega tegevus.

MKM-i ehitus- ja elamuosakonna digitaalehituse valdkonnajuhi Jaan Saare sõnul on infomudelil kõrge potentsiaal ehitisregistris taotlemise ja menetlemise automatiseerimisel, sest see lahendus võimaldab ehitisi kirjeldavaid andmeid masinlugeda. «BIM-põhine protsess tähendab ehituslubade menetluses täiesti uue ajastu algus, sest see võimaldab praegust protsessi kordades kiirendada ning avab ukse uutele intelligentsetele andmepõhistele lahendustele, mille tulemusena saame teha paremaid otsuseid meie ehitatud keskkonna arendamisel,» märkis ta.

Senised eksperimendid BIM-põhiste lahendustega Norras, Hollandis ja Singapuris on näidanud, et digitaalprotsess on kiirem ja odavam kui käsitsi töötlemine. Lisaks loovad infomudelid ehitussektorile potentsiaali ka pikemas perspektiivis, kuna täpsemad ja masintöödeldavad andmed kasutatud materjalide ja mahtude kohta võimaldavad teostada kvaliteetsemat prognoosi ehitusmaterjalide tarneahelate juhtimiseks või ehitusjäätmete käitlemiseks.

Tänasel WDBE eelüritusel jagavad oma kogemusi selle suuna eksperdid Saksamaalt, Inglismaalt, Soomest, Eestist ja Hollandist. Arutatakse ka tulevikusuundi, lähtudes juba praegu olemasolevatest prototüüpidest ja esimestest rakendustest.

Üritust korraldab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostöös Euroopa Liidu BIM töörühmaga. Tegu on osaga eelürituste sarjast, mis tipneb 2020. aasta septembris Helsingis ning Tallinnas toimuva digitaalse ehitatud keskkonna maailma tippkohtumisega.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki