Uudised

Omanike Keskliit: ehituskeeluvööndi vähendamine oleks murdepunkt omanikke ahistavas seadusloomes

facebook
23.november 2021
Eesti Omanike Keskliit toetab Riigikogus algatatud eelnõud, millega vähendatakse ranna ja kalda ehituskeeluvööndit. 25 aastat tagasi kehtestatud omandikitsendus väärib ülevaatamist, kuna piirab omanikel oluliselt omandiõiguse teostamist. Kuna omand on põhiseadusega kaitstud põhiõigus, siis peab olema selle piiramine põhjendatud ja proportsionaalne. 

Rannale lähemale ehitamine ei ohusta loodust, kuna ehitustehnoloogiad on oluliselt arenenud, samuti et takista väiksem kaitsevöönd rannas liikumist, kasvanud on ka omavalitsuste võimekus planeerimisel ja ehitusjärelvalve teostamisel. 
Arutelu koht oleks kaitsevööndi ulatuse suurus ning kohaliku omavalitsuse õigused seda muuta. Sõites Põhjamaade rannavetes näeme, kuidas omanikele ei ole tehtud takistusi rajada mere äärde või kaljusaarele saun, paadikuur või väike suvemaja. 

Omanike Keskliidu esimehe Priidu Pärna sõnul on tervitatav, et parlamendi fraktsioonide üleselt on arusaadud murettekitavast tendentsist õigusloomes, kus kaitseme lilli, linde või maju, aga kes kaitseks inimest riigi ülemäärase sekkumise  eest.  Alles eelmisel nädalal tekitas elavat arutelu olukord, kus riigi põhivõrgu omanik asendas elumajade kõrval suuri elektriliine maaomanikuga kokku leppimata ja talle kohast tasu maksmata. 

Pärna sõnul on omandikitsenduste müür seadustega nii kõrgeks laotud, et eraomandi puutumatuse ja vabaduse päike ei paista enam sellest üle. 

Lisainfo:
Priidu Pärna
Omanike Keskliidu juhatuse esimees
GSM: 5065416

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki