Uudised

Omanike Keskliidu volikogu ettepanekud elektri hinnašoki leevendamiseks

facebook
15.detsember 2021
Möödunud nädalal kogunes Eesti Omanike Keskliidu volikogu, kus arutasime elektrienergia turul tekkinud kriitilist olukorda ning otsustasime pöörduda Vabariigi Valitsuse poole lahenduste pakkumiseks, ütles volikogu esimees Heiki Hepner.

Elektrihinna mitmekordne tõus on põhjustatud elektrituru vildakast toimemehhanismist, elektritootmisvõimsuste defitsiidist ning ebapiisavatest elektriühendustest Nord Pooli süsteemis. Leiame, et elektri hinnatõus käesoleva aasta sügis-talvisel perioodil on tekitanud kodutarbijate hinnašoki ja ebakindluse eelolevaks talveks. Vabariigi Valitsuse meetmed aktsiisitasude planeeritud taastumise tähtaja edasilükkamine, võrgutasude 50% kompenseerimine ning vähekindlustatud perede toetusskeemid pole piisavad elektri taskukohase kättesaadavuse tagamiseks kõigile koduomanikele. Enamus inimestele on ebamugav sattuda ühtäkki sotsiaaltoetuste taotlejate ringi, ütleb volikogu aseesimees Arvi Hamburg.

Hepner lisab, et esitame Vabariigi Valitsusele ettepaneku muuta tänast süsteemi, et anda kodutarbijatele võimalus osta ka börsiväliselt elektrienergiat kasutades universaalteenust. Selleks tuleb kohustada Nord Pooli elektrituru Eesti hinnapiirkonnas turgu valitseval elektritootjat müüma kodutarbijale universaalteenuse koguses elektrienergiat ilma börsi vahenduseta. 

Arvi Hamburg ütleb, et energia taskukohasus kaugvaates on võimalik, kui suudame tagada energiakandjate mitmekesisuse, suurendada majade energiatõhusust ning vähendada energiakandjate impordist sõltuvust. Oluline on soodustada kõiki investeeringuid ning toetada asjaajamisel kõigi energia tootmisvõimaluste, sh tuumaenergia, kasutuselevõttu, sest vaid ilmastikust sõltuv tootmine ei taga varustuskindlust. 

Omanikele teeb samuti muret kodumajapidamistes lokaalsete toomisvõimaluste loomiseks võrguga liitumise protsess. Leiame, et seda tuleks muuta paindlikumaks ning taskukohasemaks, sest tänane hinnapoliitika ning ajamahukas asjaajamine ei soodusta uute tootjate lisandumist. Uute hajaenergeetika tootmise ja salvestuse liitumispunktide väljaehitamine kodutarbijate poolt, peaks olema kantud võrguettevõtja ja tarbija poolt kahasse, leiab Hepner.

Pöördumise terviktekst on siin: ettepanekud VV elektri hinnašoki leevendamiseks
Lisainfo:
Heiki Hepner
EOKL volikogu esimees
GSM: 5027325

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki