Omanike Keskliidu juhatuse esimees Priidu Pärna hinnangul peaks riik vaatama ette ka tulevasele kütteperioodile. „Koduomanikud, kes on viimastel aastatel läinud üle elektriküttele, vaatavad murelikult juba järgmise talve poole. Kõigi eelduste kohaselt võib ka siis näha praegusega võrreldavaid küttearveid ning kui toetusmeetmed lõppevad, siis on koduomanikud sõna otseses mõttes külma käes,“ sõnas Pärna. Ehitisregistri andmetel on Eestis ligi 200 000 eluruumi, mille kütmiseks kasutatakse vedelkütust. Priidu Pärna möönab, et ilmselt on see arv reaalselt siiski väiksem, kuid paljud koduomanikud on jätnud õlikatlad enda jaoks reservi, mida võiks kasutusele võtta kõrgete elektrihindade korral. „Raske on mõista, miks peaks Eesti kütteõliga kodukütja maksma riiklikeks maksudeks 20 korda rohkem, kui Saksamaa koduomanik. Selles vaates on kas või lühiajalised soodustused õliga kodukütjatele – näiteks järgmiseks kaheks-kolmeks aastaks – mõistlikud, et energiakriis üle elada,“ leidis koduomanike esindaja.
Õliühingu tegevjuht Mart Raamat toetas samuti vaadet, et Eesti maksukeskkond peaks olema võrreldav teiste regiooni riikidega. „2014. aastal Taavi Rõivase valitsuse poolt kokku lepitud kodu- ja hoonete kütjatele kehtestatud hüppeline maksutõus oli Euroopas täiesti pretsedenditu ja lõi sinna, kus see kõige valusamalt tunda andis. Kahjuks on varasemalt tänased valitsusparteid leidnud, et Eestis – erinevalt kõigist teistest regiooni riikidest – on energia luksuskaup ja seda ka vastavalt maksustanud,“ avaldas Raamat varasemate maksuvalikute osas nördimust. Kütusesektori esindaja märkis samuti, et Eesti ettevõtetele on diislikütuste maksukoormus märgatavalt kõrgem kui naaberriikides „Kui isegi Soomes on ettevõtjatele nii kütmiseks, kuid samas ka metsatöödel ja tootmisterritooriumil kasutatud diislikütus üle 10 sendi madalamalt maksustatud kui Eestis, siis arusaadavalt meie ettevõtete konkurentsivõime kannatab. Nii aitaks vähemalt kütmiseks soodusmääraga kütuse võimaldamine ettevõtetel jätkuvad keerulised ajad veidigi paremini üle elada.“
„Igal juhul loodame, et nüüd on aru saadud, et mõistlikult maksustatud energiakasutus on inimeste-ettevõtete ellujäämiseks hädavajalik. Ka minister Taavi Aas lubas detsembrikuus riigikogu ees tõsiselt kaaluda kütmiseks kasutatava diislikütuse aktsiisimäära langetamiseks. Meie oleme igal juhul valmis riigiga kõiki võimalusi arutama, et Eesti inimesi ja ettevõtteid aidata,“ kutsus Raamat valitsust üles diskussioonile esindusorganisatsioonidega.
Lisainfo: Priidu Pärna 5065416