Uudised

EOKL kutsub oma liikmeid üles pakkuma sõjapõgenikele vabu elamispindu

facebook
23.märts 2022
Priidu Pärna, Omanike Keskliidu juhatuse esimees kommenteeris ETV saates UV-faktor sõjapõgenike ja omanike tänast olukorda kinnisvaraturul. Liit on teinud oma liikmetele samuti üleskutse pakkuda sõjapõgenikele vabu elamispindu, täites www.pagulasabi.ee lehel lihtsa vorm. 

Sõjapõgenik on üüriturul samasugune kodanik nagu kõik teised. Me ei saa eeldada, et omanik on valmis pikema perioodi jooksul andma oma eluruumi täiesti tasuta kasutada või ainult kommunaalkulude eest. Elu peab minema normaalsesse rüppe ja peab minema üürisuhte peale. Eluaseme leidmist ei saa lahus käsitleda töövõimaluste ja sissetulekute teenimise võimalustest. Üürileandjale on ka ebakindlus, me ei saa nende inimeste tausta kontrollida, nagu üüriturul tavaliselt tehakse, me ei tea nende maksevõimet ja sissetuleku võimaluste kohta.

Meie võlaõigusseadus annab võimaluse nõuda 3 kuu tagatisraha, mis on parim lahendus, et üürivõlgasid ei tekiks. Üürileandjal soovitan kindlasti sõlmida üürnikuga kirjalik leping, mis võiks olla tähtajatu leping, et mõlemad osapooled saaksid elu muutudes, näiteks kolmekuulise tähtajaga leping ülesse öelda. Kirjalikus lepingus tänane võlaõigusseadus lubab kokku leppida nii tagatisraha maksmises, kui ka viivistes ja leppetrahvides, kui üürnik oma kohustusi ei täida.

Lihtsalt olukord on see, et tänaste hindade juures, kust see vaene sõjapõgenik võtab veel selle kolme kuu tagatisraha, et see ette maksta. Siin on väga oluline ikkagi riigi tugev toetus üürisuhte alguses aidata üüri maksta, on need siis mingid toetused või vautšerid, millega sõjapõgenik saab oma üürikulusid katta. Loodan, et ka Euroopa Liidu finantsabi tuleb siia juurde, mis neid toetusi võimaldaks maksta ning riigil olevaid elamispindasid kohendada ja kasutusele võtta.

Lisaks arutleti saates, kuidas läbipaistavalt võtta kasutusse n-ö mustal turul olevad korterid, mida  maksuameti hinnangul on umbes 30%. Ühe võimalusena oleks kehtestada riigi poolt näiteks maksuamnestia, et kõik kes on andnud oma üürikorterid näiteks üheks aastaks ajutise kaitse all olevale inimesele üürile, vabastatakse tulu deklareerimise kohustusest.

Vaata 22.03.2022 eetris olnud saadet: UV-faktor.
Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki