Austatud Õiguskantsler
1.oktoobril 2022. a jõustunud majandus- ja taristuministri määruse nr 72 „Energia hinna osalise kompenseerimise tingimused ja kord“ tõttu maksab tänu toetustele keskmine gaasitarbija sel kütteperioodil gaasi eest umbes 50 protsenti, elektrienergia eest umbes 21 protsenti ja kaugkütte eest suurima kaugküttepiirkonna näitel 14 protsenti vähem. Riigi toetustest on suur abi elanikele oma kodukulude kandmisel saabuval kütteperioodil.
Eesti Omanike Keskliidu seisukohalt loob elektri, gaasi ja kaugkütte kulude hüvitamine ebavõrdse kohtlemise olukorra nende kodutarbijate suhtes, kes kasutavad kütmiseks pelleteid, puuhalge või vedelkütust. Ehitisregistri andmetel on Eestis 19 000 elamut, mis kasutavad kütmiseks vedelkütust ja ca pool miljoni ehitist, mis kasutavad kütmiseks erinevat looduslikku tahkekütust (halupuit, turvas, pelletid jms). Statistikaameti andmetel kasutati 2020.a kodumajapidamiste kütmiseks 2,3 miljonit liitrit diiselkütust. Pelletite ja halupuude hind on samas aastaga enam kui kahekordistunud, diiselkütus kallinenud aastaga 1,3 eurolt liitrilt 1,95 euroni liitrilit. Kui odavamat erimärgistatud diiselkütust lubab riik kasutada nii põllumajanduses kui põlevkivitööstuse, siis kodude kütmiseks seda ei võimaldata.
Põhiseaduse kohaselt tuleb isikuid võrdselt kohelda. Kui kõigi koduomanike küttekulud on kordades kasvanud, siis ei saaks toetused olla suunatud vaid osale tarbijatest. Palume kontrollida, kas majandus- ja taristuministri 15.09.2022.a. määrus nr 72 „Energia hinna osalise kompenseerimise tingimused ja kord“ on vastavuses põhiseaduse § 12 võrdse kohtlemise põhimõttega.
Lugupidamisega
Priidu Pärna
Eesti Omanike Keskliidu esimees
(Pilt: Rainer Sturm / pixelio.de)