Uudised

ERR: KredEx toetab majasiseste elektrisüsteemide renoveerimist

facebook
28.aprill 2015
Kuigi KredEx soovitab elamuid renoveerida terviklikult, siis Tallinnas on terve hulk maju, kus elektrisüsteem on amortiseerunud, ohtlik ja tuleks esimesel võimalusel korda teha. See on kallis ettevõtmine, kuid tänasest saab KredExilt küsida toetust.

Elektrilevil on Tallinnas ja Kopli piirkonnas pea 10 000 klienti, kelle kodud on vanal pingesüsteemil, mis on amortiseerunud ja ohtlikud. Enamikule neist klientidest on Elektrilevi ühenduse juba välja ehitanud, aga elanikud ise peavad renoveerima elektrisüsteemi majas sees. Tegemist on aastatel 1930. kuni 1960. ehitatud eramajadega, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Elektrilevi kodulehel on kaart nende hoonetega, kuhu uus võrk on välja ehitatud ja kuhu seda alles plaanitakse. "Täna on Elektrilevi välja ehitanud paralleelselt vana pingevõrguga uue elektrivõrgu, kus sisuliselt maja ette jookseb kaks elektrivõrku," ütles Elektrilevi liitumiste ja lisateenuste juht Ainar Tiitson.


Tiitsoni sõnul on kahe elektrivõrgu üleval hoidmine kulukas ja mida kiiremini kliendid liituksid uue pingevõrguga, seda kiiremini saab demonteerida vana pingevõrgu.

Liitumine uue pingevõrguga on kliendi jaoks tasuta. "See tähendab, et Elektrilevi ehitab uue võrgu valmis, paigaldab liitumispunkti, arvestid ja ühenduskaabli," selgitas Tiitson.

Küll aga peab iga klient elektrisüsteemi majas ise renoveerima ehk palkama vastava elektritööde tegija. Protsessi kiirendamiseks on majandus- ja kommunikatsiooni ministeerium seadnud üleminekuks kaheaastase tähtaja, mille järel võib haldur lõpetada vanas süsteemis teenuspakkumise ning katkestada elektriühenduse.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika osakonna energiaturgude juhi Jako Reinaste hinnangul peaksid ühistud olema suutelised kahe aasta jooksul oma elektrisüsteemi renoveerida ning uue võrguga ühineda.

"Samas praeguseks KredEx ja ministeerium on kokku leppinud, et riik saab toetada siin 30 protsendi ulatuses neid investeeringuid majasiseste elektrisüsteemite ümbervahetuseks," ütles Reinaste. Samas lisas ta, et Elektrilevi võib mõnesse kohta ehitada uue liitumispunkti alles mõne aasta pärast.

Elektrisüsteemi uuendamise hind on erinev ja see sõltub sellest, kas tegemist on eramaja või kortermajaga. "Statistiliselt võib öelda, et tegemist on kahe-, kolmekorruseliste majadega, kus on kuus kuni kaheksa korterit," ütles Reinaste. Tema väitel joonistub välja, et ühe uue elektrisüsteemi paigalduse maksumus võib korteri peale kujuneda keskeltläbi 500 euro kanti.

Üheltpoolt on ohutusnõuded ja elektriturvalisus, aga teisalt on kahe paralleelse süsteemi töös hoidmine kallis ja toob kaasa elektrihinna tõusu.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki
Jaanitervitus!
22.juuni 2020