Uudised

U. Reinsalu: Riigi poolt antav õigusabi muutub inimestele kättesaadavamaks

facebook
17.mai 2016
Justiitsministeerium saatis huvirühmadele arvamuse andmiseks riigi õigusabi reformimise väljatöötamiskavatsuse, millega laiendatakse riigi poolt antava õigusabi saamise võimalusi inimestele.

„Täna on probleem selles, et suur hulk inimesi ei suuda hankida vajaduse korral kvaliteetset õigusabi. Kui inimesed ei tea juriidilises mõttes oma õigusi, ei saa nad neid teostada ka paljudes muudes valdkondades nagu näiteks sotsiaalelu küsimustes,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu.

Justiitsministeeriumi eesmärk on, et tuleb laiendada inimeste juurdepääsuvõimalusi kvalifitseeritud õigusabile. „Selleks kavatseme anda inimesele aastas näiteks teatava arvu tunde tasuta õigusabi. Samuti kaalume edasi arendada tänast esmatasandi õigusnõustamise süsteemi, kus justiitsministeerium ise korraldab vastavat õigusabi selleks väljakuulutavate konkursside kaudu,“ selgitas minister. 

Näiteks saab Reinsalu sõnul selleks suurendada oluliselt vastava süsteemi eelarvet ning laiendades  võimalike teenuse pakkujate ringi seaduses sätestatud piirangute välja võtmisega.

Muudatuste tulemusena hakkavad inimesed saama regioonides reaalset õigusnõu näiteks juriidiliste dokumentide koostamiseks õigusvaidlustes. Õigusnõu andmine laieneb ka madalama sissetulekuga inimestele. Seni pakuti seda vaid sügavas vaesuses olevatele inimestele. Laiendatakse riigi finantseeritava õigusabi andmise võimalusi inimestele. Kui inimese küsimus on õiguslikku laadi, siis antakse talle tasuta esmatasandi õigusnõustamist teatava tundide arvu ulatuses. Kui inimese õiguslik küsimus on keerukam ning õigusnõustamiseks vajatakse enam aega kui seda tasuta võimaldatakse, siis edaspidi antakse seda talle omaosaluse tasumise korral, mis näiteks 3-5 tunni pikkuse õigusnõu andmise korral tuleks inimesel tasuda 90 eurot.

„Seejuures on oluline, et kui üldiselt laiendame madalama sissetulekuga inimeste võimalusi õigusnõu saamiseks tsiviil- ja haldusasjade lahendamiseks kohtutes, siis kurjategijatele antava tasuta õigusnõu andmist hakkame piirama,“ rääkis justiitsminister.

Esmatasandi õigusnõustamine sisaldab konsultatsiooni või isiku suunamist vajaliku institutsiooni poole, õigusdokumentide ja arvamuste koostamist, isiku esindamist ning veebipõhist nõustamist.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki