Uudised

Pressiteade: 25 aastat omandireformi

facebook
13.juuni 2016
Esimese Eesti Vabariigi ajal olid paljud eestlased tänu töökusele jõudnud endale osta ilusad ja kaasaegsed kodud. Kuid nõukogude võim ei sallinud peremeheseisust ja südamega hooldatud kodusid ja nende omanikke. Juba esimestel okupatsiooniaastatel natsionaliseeriti enamus Eesti inimestele kuuluvast kinnisvarast. Küüditamiste ja sundkollektiviseerimise tulemusel sai omanikuks võõrriik…

Omariikluse taastamise protsessis asuti kohe ümber korraldama omandisuhteid ja taastama peremehetunnet.  13. juunil 1991 aastal käivitas Eesti Ülemnõukogu omandireformi, võttes vastu omandireformi aluste seaduse (ORAS) Selles määrati kindlaks isikute ring, kellel oli õigus oma vara tagasi taotleda.

Õigusjärgseid omanikke on Eestis ca 200 000. 25 aastat tagasi puudusid elektroonilised registrid ja seetõttu  olid arhiivid ja ametid tööga üle koormatud ja reform hakkas venima kohe alguses. Üsna pea selgus, et ORAS sisaldab vastuolulisi kompromisse vara tagastamise, hüvitamise ja erastamise pooldajate vahel.  Kinnisvara väärtuse tunnetamise, kindlakäelise riikliku juhtimise puudumise ja kohalike omavalitsuste tööga ülekoormatuse tagajärjel hakkasid sekkuma mitmesugused huvigrupid, mille tulemusena protsess aeglustus veelgi ja vaatamata 25 aastale on veel lõpetamata sadade juriidiliselt õigustatud subjektidele vara tagastamine.

1994.a. moodustatud Õigusjärgsete Omanike Liit koondas omanikke, kes vajasid abi suhtlemisel kohalike omavalitsuste, arhiivide ja riiklike instantsidega. Tähelepanu ja austust väärivad kodanikud, kes tol ajal ühiskondlikus korras tegutsesid õiglase ja edukama reformi nimel.

Liidu õigusjärglasena soovib Omanike Keskliit kõigile, kes tänu reformile said tagasi peremeheõigused oma kodus, meelekindlust ja vastutustunnet oma kodu kaitsmisel erinevate poliitiliste tuulte keerises.

Elagu Eesti kodu!

 

Omanike Keskliidu volikogu

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki