Uudised

Justiitsministeerium: Riigi õigusabi muutub senisest kättesaadavamaks

facebook
16.august 2016
Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega laiendatakse õigusabi kättesaadavust inimestele, kelle sissetulek ei võimalda turutingimustel õigusabi hankida.

„Praegu on Eesti riigis liiga palju inimesi, kes ei saa kätte neile vajalikku õigusabi. Inimene, kes probleemi korral õigusabi vajab, peab seda reaalselt riigi abil saama.  Pärast muudatuste tegemist ja ressursside ümberjagamist peaks õigusabi jõudma iga seda vajava inimeseni,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu.  

Näiteks kulutab riik märkimisväärse osa riigieelarvelisest eraldisest kriminaalasjadele, mis on oma sisult lihtsad ja selged asjad ning ei vajaks tingimata advokaadi abi. Eelnõuga soovitakse muuta riigi õigusabi andmist kriminaalasjade menetluses selliselt, et edaspidi ei määrata alati kahtlustatavale kohustuslikus korras kaitsjat, kui menetletakse teise astme kuritegu ja kahtlustatav ei ole kaitsja osalemist taotlenud.

Muudatusega pakutakse inimestele õigusnõustamist kõigepealt teatud arv tunde tasuta. Kui inimene vajab õigusabi rohkem arv tunde, siis antakse seda talle omaosaluse tasumise korral või selgitatakse talle riigi õigusabi taotlemise võimalusi, kui inimesel puuduvad vahendid omaosaluse tasumiseks. Justiitsministeerium korraldab toetuse jagamiseks avaliku konkursi, nagu ka seda tänaseni on tehtud. Küll aga avardatakse võimalusi konkursist osavõtuks selliselt, et sellest saaks osa võtta kõik juriidilised isikud. Samuti suurendatakse oluliselt üldise õigusnõustamise finantseerimiseks eraldatavaid vahendeid. Lisaks sõlmitakse konkursi võitjaga leping kuni viieks aastaks. Eelnev peaks tagama konkursi vastu suurema huvi ning looma eeldused õigusnõustamise piirkondlikult paremaks kättesaamiseks.

2016. aastal on riigi õigusabi andmiseks ette nähtudc 3,89 miljonit eurot. 

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki
Jaanitervitus!
22.juuni 2020