Uudised

Maaleht: Sadade eramaaomanike võitlus oma õiguste eest sai eile tuge, kui õiguskantsler Ülle Madise tegi Riigikogule ettepaneku viia looduskaitseseadus põhiseadusega kooskõlla.

facebook
08.september 2016
Maaleht on korduvalt kirjutanud eramaaomanikest, kelle metsadesse laienevad looduskaitsepiirangud. Näiteks lendorava kaitsmise eesmärgil ei saa maaomanikud oma metsas enam toimetada, seda raiuda või müüa. Samas ei saa nad ka riigilt mõistliku aja jooksul kompensatsiooni.

“Mul on 40 hektarit, kõik raieküps mets,” rääkis juuli lõpus Maalehele Oonurme metsaomanik Gunnar Lepasaar. “Nii kui kaitseala ära tehakse, on maa väärtus null. Pärast seda mul ei ole seda võimalik müüa.”

Juhan Valter, kelle perekonda puudutab samuti lendoravate kaitsmine, on abi otsinud Varuli advokaadibüroost. Valter ütles Maalehele, et juristide hinnangul tekitavad kaitsepiirangud põhiseaduslike õiguste riive. Valitsus teab, et metsaomanikele ei saa kaitsealadele jääva vara eest hinnanguliselt kuni kümne aasta jooksul kompensatsiooni maksta, ja kui makstakse, siis hind ei vasta turuväärtusele.

“Ja nüüd ongi küsimus: kumb on siis tähtsam, kas põhiseadus või looduskaitse?” küsis Valter. Eile said nii tema kui ka paljud teised maaomanikud sellele küsimusele vastuse.

Ülle Madise teatas Riigikogule, et põhiseadus nõuab looduskaitse eesmärgil seatud piirangute kompenseerimist maaomanikele. “Seejuures ei piisa pelgalt seaduses kompensatsioonimeetme ettenägemisest, see peab olema inimestele ka tegelikult kättesaadav,” märkis ta.

 

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki
Palju õnne, Eesti!
24.veebruar 2022