Uudised

Elektrilevi alandas hindu, kuid kehtestas püsitasu

facebook
15.veebruar 2017

Püsitasu kehtestatakse kohtades, kus elektrit tarbitakse väga vähe või üldse mitte. Konkurentsiamet tegi 22. detsembril ettekirjutuse, et Elektrilevi rakendatavad võrgutasud ei ole kulupõhised ja neid tuleb 6,7% vähendada. Head uudist oodati juba jaanuari lõpus, kuid tuli teade, et valitsus on hinnakujunduse mõju analüüsimiseks aega juurde võtnud ja madalamat hinda tuleb veel oodata. 

Eile ütles Elektrilevi juhatuse esimees Tarmo Mere, et tasusid on kavas alandada 1. juulist. Koduklientidele tähendab võrgutasude 6,7% vähenemine seda, et elektri lõpphind väheneb umbes 4%.

Samal ajal lisandub püsitasu kohtades, kus elektrit ei ole üldse tarbitud või on tarbitud aasta jooksul alla 250 kWh. Püsitasu peavad hakkama maksma kokku umbes 80 000 klienti, selle suurus sõltub peakaitsmest ja jääb kahe kuni viie euro vahemikku.

Uus lisapakett

Uue hinna jõustudes kavatseb Elektrilevi luua ka lisapaketi „Võrk 2 kuutasuga”. Kui seni on kuutasuga paketti mõistlik valida pigem suurema tarbimismahuga klientidel, siis uus pakett võimaldab senisest soodsamat hinda ka paljudele keskmise tarbimisega klientidele. Kuna kuutasu sõltub peakaitsme suurusest, siis tekib tõenäoliselt rohkem kliente, kes soovivad peakaitset vähendada. Seda saab teha tasuta alates hinnakirja kinnitamisest ehk hiljemalt aprillist aasta lõpuni.

Püsitasude kehtestamist põhjendas Mere sellega, et leping kohustab Elektrilevi tagama võrgukasutuse valmisoleku ka aladel, kus elektrit praktiliselt ei vajata ja seni on kaasnenud kulusid katnud teiste klientide võrgutasud. „Näiteks ootab nii kasutusvalmiduse säilitamiseks kui ka elektriohutuse tagamiseks uuendamist üle 1000 kilomeetri liine, millest pole aasta jooksul ühtki kilovatt-tundi elektrit edastatud. Selleks kuluks ligikaudu 16 miljonit eurot,” ütles ta

Seni on kaasnenud kulusid katnud teiste klientide võrgutasud.

Esialgu soovis Elektrilevi kehtestada püsitasu kõigile Eesti klientidele, kuid valitsus takistas seda. „Me tegime korrektiive, sest esialgsed püsitasude pakkumised olid ulatuslikumad, aga saime aru, et ühiskond ei ole selleks valmis. Nüüd tegime otsuse rakendada püsitasu kõige kriitilisemas punktis. Üleüldiste püsitasude poole liigume väikeste sammudega,” teatas Mere.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki