Uudised

Tulekul värviline ja maitsev talgupäev

facebook
06.aprill 2018

Teeme Ära talgupäeva meeskond kutsub üles kaunistama kodukohti kihelkonnavärvidega ja rikastama talgulauda traditsiooniliste toitudega meilt ja mujalt. Talgukevad kulmineerub maikuu esimesel laupäeval, 5. mail peetava üle-eestilise Teeme Ära talgupäevaga.

Kuu aega enne üleriigilist talgupäeva on paras aeg mõelda ja plaanida, milliseid talgutöid sel aastal ette võtta ja kellega koos neid teha. Teeme Ära veebilehele www.teemeara.ee on kirja pandud juba üle 900 talgu kõikjalt Eestist ja talguveeb ootab uusi registreerujaid. Talgujuhid, kes panevad oma talgud kirja talguveebi, saavad talgute stardipaketi, mis on kokku pandud koostööpartnerite toel ja vabatahtlike kaasabil talgukorras.


Toome välja kodukoha värvid

Tänavuse talgute stardipaketiga jõuab igasse talgupaika Eesti Rahva Muuseumi kuraatori Reet Piiri koostatud raamat „Eesti kihelkondade värvid“, mis on varustatud vajalike värvikoodidega, et igaüks võiks hõlpsasti leida vajaliku värvikombinatsioon kodukihelkonna värvidest. Eesti 100. sünnipäeva aastal tahame muuta meie elukeskkonda rõõmsamaks, kinkides Eestile kodukihelkonna värve. Koostöös EV100 korraldusmeeskonnaga kutsume inimesi kaunistama enda elukeskkonda kodukihelkonna traditsioonidest pärit värvide ja mustritega, luues nii elava sideme mineviku ja tänapäeva vahel. 

Kihelkonnavärvidesse sobib värvida kõike, mis talgutel värskendamist vajab – bussiootepaviljoni, postkastialuse, piirdeaia, külamaja istepingid, kuuri- ja aidauksed, lillekastid või köögikapid. Kihelkonnatriipude värve saab osta ehituskauplustest üle Eesti. Bauhof paneb talgupaketti ka sooduskupongi, millega saab osta nii värve kui ka muid kaupu soodsamalt ning Vivacolori kodulehelt leiab triipude värvimise ideid ja värvimise õpetuse videoid.

Talgute stardipaketis on veel töökindad, esmaabipakett, pintsel, maalriteip, ajaleht Talguline, antiseptiline kreem, küpsised, kaerabatoonid, soolane amps talgulauale, samuti ehitus- ja aiapoe sooduskupong, talgukuulutused, Talguhundi kleepsud, talgunõuanded jm. Lisaks sellele saavad talgujuhid tellida tänavu oma kogukonnale tasuta uue grupipostkasti Omnivalt, milles on täpselt nii palju postkaste kui vaja. Ühise talgutööna on siis võimalik valmistada postikastialus ja värvida see kodukihelkonna värvidesse.


Tähelepanu talgutoidule

Euroopa kultuuripärandi aastal tõstame koostöös Kultuuriministeeriumi ja kodumaise poeketiga Selver esile toidukultuuri rikkalikku ja mitmekesist pärandit. Talgulaua katmise hõlbustamiseks saavad talgujuhid soovi korral Selveri 25-eurose kinkekaardi. Kinkekaarte jagub tuhandele kiiremale talgjuhile. Kinkekaardi saamise tingimuseks on, et talgulõunal pakutaks mõnd põnevat piirkondlikku rooga või rahvustoitu, mille retsepti jagatakse ka talguveebis. Valiku talgujuhtide jagatud retseptidest kogume talguveebis üha täienevasse retseptiraamatusse, mida saavad www.teemeara.ee/retseptid lehel sirvida ja välja trükkida kõik huvilised.

Teeme Ära talgupäev on kümnete tuhandete eestimaalaste igakevadine suursündmus, et tulla kokku ja teha üheskoos ära kodupaiga kõige olulisemad tööd. Talgute registreerimine talguveebis algas 15. märtsil ning stardipakettide laialisaatmine ja talguliste kirjapanek said hoo sisse 5. aprillist. 2017. aastal korraldati üle Eesti kokku 2130 talgut, millest võttis osa 52 650 inimest ehk 4% eestimaalastest.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond, Kultuuriministeerium, Selver, Integratsiooni Sihtasutus, Tamrex, Vizeum, Vivacolor, Bauhof, Omniva, Tele2, Nordic Hotel Forum, Dorpat jt.

Talgute stardipakette aitavad kokku panna Tamrex, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond, Corny, Himalaya, Vivacolor, Bauhof, Salvest, Väike Väänik, Espak ja Ecoprint. Paketid toimetab talgujuhtidele kätte Omniva. Kihelkonnavärvide raamat on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.

Loe lähemalt talguveebist aadressil www.teemeara.ee

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki