Uudised

Hea Eesti omanik, jälle on aastaring täis saanud ja aeg vaadata tagasi

facebook
22.detsember 2020

2020. a  alguses vaatasime lootusrikkalt tulevikku ja lootsime, et uus aastakümme tõotab tulla eelmisest dekaadist veelgi parem. Kahjuks pole lootused osutunud tõeks ja oleme sellel keerulisel aastal seisnud mitmete ootamatute väljakutsete ees.

Loodame, et 2021 aasta tuleb rahulikum ja elu läheb endisesse rütmi. Viiruse peale tungimisel avastasime, kui tähtis on meile meie turvaline kodu, tagala, kus eralduda inimestest, koht kus teha kodutööd ja kaugõpet ning olla raskel ajal oma lähedastega. Rõõm oli tõdeda, et kodusolemise aega kasutasid paljud kodu renoveerimiseks ja ilusamaks tegemiseks, ehitus- ja aiapoed olid tulvil tegusaid omanikke.

Kuigi füüsilisi kohtumisi oli vähem, oli aasta Eesti Omanike Keskliidule tegus. Meie põhieesmärk on jätkuvalt omanike huvide eest seismine õigusloomes ja omanike nõustamine. Õigusloome poole pealt osalesime Riigikogus just vastu võetud võlaõigusseaduse muudatuste menetlemisel, millega üürisuhete regulatsioon muutub paindlikumaks ja üürileandja (omaniku) õigusi paremini tagavamaks. Seisame selle eest, et plaanitava maamaksuseaduse muudatuste ning maade korralise hindamisega ei kasvaks maamaks ülemääraselt ning säiliks kodualuse maamaksu vabastus. Palju tegemist on olnud uue muinsuskaitseseaduse rakendamisega ja ajaloolistes linnasüdametes asuvate muinsuskaitsealade põhimääruste ülevaatamisega.  Seadusloomes ja seaduste rakendamisel on oluline seista aina kasvava surve vastu omandit kitsendada, allutada seda avalikele huvidele ja bürokraatlikele reeglitele. Metsamajandamise ülemääraste piirangute vastu seismisel oleme teinud head koostööd Erametsaliiduga, omanike linnatänavate talvise hoolduskohustuse lõpetamise osas Korteriühistute Liiduga.

Hea on tõdeda, et muidu kasvava elukalliduse tingimustes on aktsiiside  ning võrgutasude alandamine vähendanud ka kodukulusid. Praeguse majandusliku ebakindluse perioodil ja tulevase EL rohepöörde tingimuses on näha, et oluliselt rohkem vahendeid on tulemas kortermajade aga ka eramute renoveerimiseks. See hoiab tööhõivet ja annab energiasäästu. Aktsiiside-võrgutasude langetamine ja toetuste tõstmine on olnud aastaid liidu nõudmine.    

Uue algatusena osalesime Eesti esimese kindlustusühistu ÜKS asutamisel. Tule Sinagi ühistu liikmeks, koos saame edendada rahvuslikku kapitali ja pakkuda tulevikus omanikele soodsaid kindlustustooteid (vt eky.ee). Jätkuvalt toetasime ajakirja Kodu ja Aed konkurssi Kodu Kauniks ja andsime välja eripreemia Rahvuslik kodu, mille võitsid Hedi ja Priit Pedaniku ilus kodu Võrumaal. Endiselt on populaarne meie kodanike arvamuste väljendamise ja toetuse kogumise portaal petitsioon.ee, mis sai sellel aastal uusi kasutusvõimalusi.

Novembris toimus liidu üldkoosolek ja juhtorganite valimised. Juhatusse valiti järgmiseks kaheks aastaks Priidu Pärna, Tuulikki Laesson, Tõnu Toompark, Ott Rätsep, Andry Krass ja Indrek Veso. Liidu volikogu esimeheks valiti Heiki Hepner ning suur tänu siinkohal akadeemik Anto Raukasele, kes aastaid volikogu juhtis.

Tänan kõiki, kes on tasunud 2020.a liikmemaksu, sest vabaühendusena suudame teie ees oma kohustusi täita juhul, kui  liikmed täidavad oma kohustusi liidu suhtes. Juhatuse liikmed töötavad tasuta ning me suudame lubada oma büroos vaid ühte töötajat. Leia aega, et tasuda liikmemaks 7 eurot, kui sa pole seda veel teinud (vt täpsemalt omanikud.ee lehelt).

Soovin teile rõõmsat aastavahetust ning rahulikumat uut aastat!

Omanike eest! 

Priidu Pärna

Eesti Omanike Keskliidu esimees


Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki