Uudised

Omanike Keskliit: kodulaenu intressitagastuse kaotamine on sõnamurdlik

facebook
30.aprill 2021

Riigi plaan eelarveaukude lappimiseks on kaotada alates 2023. aastast kodulaenu intresside tulumaksutagastus. Eesti Omanike Keskliidule tuli tulumaksutagastuse kaotamise ettepanek üllatusena ja on kahetusväärne, et seda ei ole arutatud huvigruppide esindajatega.

Liidu juhatuse esimehe Priidu Pärna arvates on tulumaksutagastusel olnud pikk ajalugu ning see võimalus on julgustanud perekondi oma päriskodu soetamiseks laenu võtma. Kodulaenu intressi tulumaksutagastuse kaotamine mõjutaks otseselt 140 000 perekonda, kes eelmisel aastal seda soodustust kasutas.

Pärna lisab, et soodustuse kaotus on märgiline sõnum keskmise sissetulekuga ja just noortele perekondadele, kes sellel keerulisel viiruse perioodil on oma põhitöökoha või sissetuleku kaotanud. Majanduse taaskäivitamine võtab aega ning paljud pered on selle riigipoolse tagastusega pikaajaliselt arvestanud. Soodustuste kaotus rikub kodusoetajate õiguspärast ootust riigi käitumise suhtes.

Leiame, et kui riik plaanib koduostja maksusoodustuse kaotamist, siis peaks teisalt pakkuma alternatiive. Elamuaseme intressimäärad on tänagi meil kõrgemad kui Põhjamaades. Noorte jaoks on endiselt kodu ostmisel barjäärid - pole olnud karjääri, mille jooksul omafinantseeringut koguda. Jutt maksusoodustuse kadumisest võimendab veelgi pensionifondidest lahkumist. Samuti on noorte tööpuudus kõrgem ja palgad madalamad, mis ei muuda noori panga ees kõige maksevõimelisemateks klientideks. Tuleks kaaluda tulumaksusoodustuse säilitamist noortele peredele. Pakume aruteluks välja ettepaneku soodustada noortele peredele kodu soetamisel KredExi abil omafinantseeringu määra langetamist 5% -le ja seda just turutõrkega piirkondades väljaspool Harjumaad ja suuremaid linnasid. 

Eesti Omanike Keskliit on 1994.a loodud 64 000 omanikku koondav vabaühendus, kes seisab omaniku õiguste ja huvide eest.

Priidu Pärna

Eesti Omanike Keskliidu esimees

 

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki