Uudised

Omanike Keskliit: energia kallinemisel tuleb kaaluda ka tuumajaama rajamist

facebook
08.september 2021
Viimased päevad on aktuaalseks teemaks olnud elektrienergia kõrge hind. Suurenenud tarbimisperiood on just algamas ning majanduslikult paneb kallinenud elektrienergia hind omanikud raskesse seisu. Omanike Keskliidu juht Priidu Pärna möönab, et elektrienergia hinda on keeruline mõjutada. Sõltume suuresti naaberriikidest, kuiv suvi ning vähene tuul on puhta elektritootmise võimsusi märgatavalt vähendanud. Spetsialistide sõnul suureneb riikide konkurents puhta elektrienergia saamiseks veelgi. Toodame elektrit kivisöest, millele lisanduv CO2 heitmekvoodi hind tõstab elektrienergia hinda märgatavalt. See on murekoht omanikule, sest ennustatakse kõikuva ning kõrge elektrihinna püsima jäämist pikemaks ajaks, sõnas Pärna.
 
Pärna lisab, et omanikule selles olukorras soovitusi anda on keeruline, aga oma tarbimisharjumused tuleb üle vaadata, iga kokkuhoitud kilovatt-tund, mõjutab elektriarvet. Võimalusel tasub oma vanemad kodumasinad vahetada välja ökonoomsemate vastu. Elektrilevi võrgupakkette tuleks vaagida ning lasta ennast konsulteerida, milline neist on tarbija seisukohalt soodsaim. Turul on mitu elektrimüüjat ja soodsama elektrienergia saamiseks tasub elektripakette võrrelda ning oma tarbimisele vastav valik teha. Valida on nii fikseeritud kui turupõhise elektrihinna või nende kombinatsioonide vahel.

Kui riik 2020.a koroonakevadel ajutiselt elektriaktsiisihinna üle vaatas, andis see tarbijale head leevendust, täna tasub riigil üle vaadata ka taastuvenergiatasu ning võrguteenuste hind. Riigile kuuluvad elektrivõrguettevõtted toodavad kopsakaid kasumeid. See aitaks inimestel elukalliduse tõus üle elada. On ju Statistikaamet välja toonud, et tarbijahinnaindeks on võrreldes eelmise aasta augustikuuga tõusnud 5% ning kodudesse jõudev elektrienergia hind tõusis lausa 38,3%, sõnas Pärna.
 
Pärna lisab, et positiivne on riigi otsus muuta elektrituruseadust, et soodustada energiakogukondade loomist, muuta paindlikumaks võimalused tarbida ja müüa omatoodetud elektrienergiat. Hea meel on näha, et järjest rohkem kodumajapidamisi päikeseenergiat tarbib, samas võtab veel aega, kui jõuame nendes investeeringutes näiteks Saksamaa või Põhjamaade tasemele. Loodame, et rohepööre toob perspektiivis turule rohkem soodsama taastuvenergia pakkujaid ning omanike seisukohalt väärib toetamist ka kaasaegse tuumajaama projekt, kui see võimaldab odavamat energiahinda.

Priidu Pärna
Omanike Keskliidu juhatuse esimees
GSM: 5065416

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki