Uudised

Pressiteade: Võrgutasu tõus on kui seljatagant tulistamine

facebook
01.detsember 2021
Võrguettevõtja Elektrilevi teade, et järgmisel aastal tõusevad võrgutasud 3%, on järjekordne löök koduomanike ja perede rahakoti ning toimetuleku pihta. Äsja jõudis tarbijate postkastidesse Eesti Gaasi info, et alates 1. jaanuarist muutub taas maagaasi müügihind koduklientidele, kuigi alles 1. septembrist tõsteti hindu ca 50 % ulatuses.

Hinnatõusu põhjuseks on maagaasi hinna jätkuv kasv Euroopa gaasiturul. Rekordkõrgusel elektri- ja kütusehinna langust ei ennusta lähiajal keegi, sest maailmaturu hinnad pole riigi kontrollida. Energia Frankestein on sündinud!

Omanike Keskliidu esimehe Priidu Pärna sõnul on valitsuse poliitika ja sõnumid nokk kinni, saba lahti. Kuigi vabariigi valitsus on lubanud lühiajaliselt tarbijatele võrgutasu pooles ulatuses kompenseerida, siis teisalt plaanib riik oma võrguettevõtja kaudu võrgutasu tõsta. Kuigi reaalpalk kasvab, ei jõua see suure osa eestimaalasteni, tingimustes kus elekter ja autokütus maksab Tallinnas ja Meremäel ikka ühe palju. Hüvitised raskustes inimestele jõuavad nendeni suure hilinemisega.

Elektrilevi 2020.a majandusaruande kohaselt ettevõtte kasumlikkus tõusis. Võrguteenuse ärikasum kasvas 2020. aastal 19% võrra 37,4 miljoni euroni. Kasumi kasv tulenes peamiselt keskmise võrguteenuse müügihinna kasvust ning püsikulude vähenemisest. Kasumi tõusu üheks põhjuseks on elektriliitumiste oluline kasv. Eelmisel aastal investeeris ettevõtte võrkudesse üle 95 miljoni euro. Priidu Pärna sõnul peab praegusel tarbijale trööstitul ajal ümber vaatama varasemaid otsuseid, nimelt vähendama ajutiselt investeeringuid ning mitte suurendama võrgutasusid. Riik peab langetama tarbijatele energiakandjate käibemaksu, sest kõrgest hinnast  teenib riik ise kümneid miljoneid.

Artikli autor / allikas

0Kommentaari
Sisesta kommentaar

Veel uudiseidVaata kõiki